Firmy zajmujące się produkcją dla usprawnienia procesów produkcyjnych korzystają z linii produkcyjnych, czyli ciągów stanowisk połączonych ze sobą w logiczną całość. Taka automatyzacja procesów produkcji pozwala na wykonanie większej ilości produktów końcowych w mniejszym czasie, a co za tym idzie wprowadzenie oszczędności. Zobacz, jak skonstruowana jest linia produkcyjna i kto zajmuje się projektowaniem takich rozwiązań.

Linie produkcyjne – inteligentne ciągi technologiczne

Linie produkcyjne to ciągi maszyn lub pojedynczych stanowisk, połączonych w jedną całość. Rozwiązanie to powszechnie stosuje się w firmach zajmujących się procesami produkcyjnymi – zarówno przy produkcji seryjnej, jak i masowej. Dzięki stworzeniu ciągu technologicznego, czyli poukładaniu poszczególnych operacji w logiczną całość, zaoszczędzić można wiele czasu, który pracownicy straciliby na przenoszeniu elementu między stanowiskami, z tego względu rozwiązanie to jest powszechne, a firmy zajmujące się projektowaniem linii produkcyjnych, takie jak P.p.k. Wojciecha Credo dążą do tworzenia coraz nowszych i ułatwiających pracę rozwiązań technologicznych.

Linia produkcyjna może składać się zarówno ze stanowisk manualnych, zautomatyzowanych, jak i zrobotyzowanych, które połączone są ze sobą rozwiązaniami z dziedziny transportu bliskiego. Dąży się do coraz większej automatyzacji procesów produkcyjnych, czemu sprzyja wciąż rozwijająca się dziedzina nauki i techniki – automatyka i robotyka.

Zastosowanie i zalety linii produkcyjnych

Zadaniem nowoczesnych, inteligentnych linii produkcyjnych jest stworzenie takich ciągów technologicznych, które dzięki komunikacji z systemami fabrycznymi dają możliwość pełnej kontroli nad procesem produkcyjnym, a tym samym zapewniają wysoka jakość produktu końcowego i nieograniczoną powtarzalność procesu bez spadków wydajności.

Linie produkcyjne znalazły szerokie zastosowanie w firmach produkcyjnych praktycznie każdej branży – dla przykładu wymienić można tu branże elektroniczna, spożywcza czy farmaceutyczną, ze względu na liczne zalety zastosowania tego rozwiązania. Automatyzacja procesów pozwala na znaczne przyspieszenie procesów produkcyjnych, obniżenie kosztów produkcji, a także poprawę jakości produktów.

Projektowanie linii produkcyjnych

Projektowaniem linii produkcyjnych zajmują się firmy wyspecjalizowane w dziedzinie automatyki i zarządzania procesem produkcji. Korzystając z pomocy specjalistów każda firma zyskać może indywidualny, w pełni dostosowany do ich potrzeb projekt linii produkcyjnej, a także niezbędna do jej wykonania dokumentację. Co więcej, niektóre firmy zajmują się także wykonawstwem – automatyzacją, budową maszyn na zamówienie, a nawet konstrukcja robotów przemysłowych.

Sam projekt jest najważniejszym etapem powstawania linii, ponieważ to właśnie na tym etapie dochodzi do wymiany informacji i określenia potrzeb klienta, tak aby końcowy produkt, czyli gotowy ciąg stanowisk w pełni spełniał oczekiwania. Dobra firma zajmująca się projektowaniem linii produkcyjnych bierze pod uwagę zarówno niezbędne prace mechaniczne, elektryczne i programistyczne, jak i budowlane, z tego względu warto wygrać wykonawcę, który zajmuje się zarówno projektowaniem, jak i budową maszyn.