Rodzajów palet stosowanych na rynku krajowym, europejskim oraz światowym jest naprawdę wiele. Wyróżnić można palety amerykańskie, palety wielorazowe EUR EPAL, palety jednorazowe jasne lub ciemne, a także palety niestandardowe tworzone na specjalne zamówienie. Największą popularnością cieszą się zaś palety fitosanitarne. Czym one są i gdzie się je stosuje? Szczegóły dotyczące palet fitosanitarnych z certyfikatem ISPM-15 przedstawiają specjaliści firmy OIL-NUT, która zajmuje się sprzedażą i skupem palet drewnianych.

Paleta fitosanitarna, czyli zdezynfekowana

Palety fitosanitarne to palety drewniane, które przeszły specjalistyczną obróbkę zwaną fitosanitarną. To ona wykonywana jest po to, by usunąć z drewna wszystkie drobnoustroje i insekty, a także grzyby wraz z formami przetrwalnikowymi. Takie palety dodatkowo są dobrze zabezpieczone przed szkodnikami i często posiadają wyższą odporność na wilgoć.

Jak tłumaczą specjaliści ze skupu P.W. OIL-NUT, rozpoznać można je po specjalnym logo IPPC, który wypalany jest w postaci kłosa na boku palety. Jest to znak Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin. Logo zawiera dodatkowo dwuliterowy kod ISO danego kraju oraz unikalny numer identyfikacyjny konkretnego producenta palet. Ponadto cały znak IPPC opatrzony jest informacją dotyczącą sposobu zabezpieczenia drewna. Pracownicy OIL-NUT wyjaśniają, iż obecnie mogą to być trzy różne znaki:

  • DB (od ang. Debarked) – oznacza, że drewno zostało poddane precyzyjnej mechanicznej obróbce usuwającej pozostałości kory drzewnej;
  • MB (od ang. Methyme Bromide) – oznacza, że drewno zostało odkażone poprzez czasowe gazowanie bromkiem metylu (obecnie metoda ta jest zabroniona, nadal można jednak spotkać używane palety ze znakiem MB);
  • HT (od ang. Heat treatment) oznacza, że drewno zostało wysuszone w komorze pod wpływem wysokiej temperatury utrzymywanej przez odpowiednio dostosowany czas.

Wszystkie wymienione rodzaje palet fitosanitarnych można kupić właśnie od skupu OIL-NUT, który działa w Lublinie.

Palety fitosanitarne do obrotu międzynarodowego

Palety fitosanitarne to jedyny rodzaj palet, które mogą być wykorzystywane w obrocie towarów między innymi na terenie Unii Europejskiej. Obróbka fitosanitarna i znak IPPC potwierdzają spełnianie restrykcyjnego standardu ISPM-15, który dopuszcza dane drewniane opakowanie do przewożenia poza granice różnych państw oraz stref bioróżnorodnych. Jest to ważne zaś po to, by z jednego kraju nie zostały wywożone bakterie czy insekty niewystępujące w innym obszarze ekologii. Standard ISPM-15 przewiduje również konieczność rejestracji zakładów produkcyjnych palet. Te poddawane są audytom, a ich produkty uznać można za wysokie w swojej klasie.

Podsumowując, palety fitosanitarne, które kupić można od firmy OIL-NUT, sprawdzają się przy przewozie różnych towarów: materiałów budowlanych, mebli, prefabrykatów, opakowań spożywczych, metali itp. Warto też podkreślić, że w większości są to wyroby wielokrotnego użytku, a skup OIL-NUT z Lublina współpracuje tylko z najlepszymi producentami i dostawcami. Szczególnie polecane są europalety używane jasne, nieuszkodzone, cechowane oraz czyste (bez śladów olejów, farb i zabrudzeń) o udźwigu 1500 kg. Spełniają one kryteria palet używanych w karcie UIC 435-2 i w Karcie Oceny Palet ECR/EPAL.