Automatyzacja w branży budowlanej ma związek nie tylko produkcją materiałów konstrukcyjnych, ale też z instalacjami systemów sterowania i zarządzania budynkami BAS/BMS. Dotyczy zazwyczaj działalność handlowo-usługowej. Coraz więcej inwestorów decyduje się na takie nowoczesne rozwiązania, bo w dłuższej perspektywie dają komfort i obniżenie kosztów eksploatacyjnych budynku. Na czym polega ten system i jakich obszarów dotyczy?

Jakie funkcje w budynku obejmuje system BAS/BMS?

W nowoczesnych budynkach coraz częściej stosuje się systemy automatyki i zarządzania budynkami BAS/BMS, czyli systemy sterowania, które automatyzują i monitorują pracę urządzeń, nawet tych pochodzących od różnych producentów. Włącza się w nie też inne elementy instalacji technicznych oraz zużycie energii.

Projekt systemu jest indywidualny dla każdej nieruchomości i spełnia następujące funkcje:

  • monitoring i sterowanie urządzeniami,

  • modyfikacja parametrów pracy,

  • określenie harmonogramów działania,

  • oszczędzanie energii,

  • diagnostyka działania systemu;

  • zmiana dotychczasowych funkcji i rozbudowa.

Systemy automatyki budynkowej nie są tanimi rozwiązaniami. Jak mówi pracownik ZPSA:

Podczas budowy trzeba liczyć się z wyższymi kosztami w porównaniu do obiektów tradycyjnych, ale przy późniejszej eksploatacji, której wartość to ok. 70% wszystkich kosztów zużycia budynku, system BAS/BMS przyniesie znaczne oszczędności.

Rodzaje systemu BAS/BMS

W automatyzacji i zarządzaniu budynków istnieją systemy zamknięte pochodzące od jednego producenta. Technologia jest tu niejawna, obsługująca zazwyczaj oświetlenie, wentylację lub RTV/AGD. Może nie mieć możliwości działania w kompletnym systemie BAS/BMS.

Otwarte systemy używają technologii niezależnych od firm i to sprawia, że mogą być stosowane w urządzeniach różnych producentów, bo współpracują na poziomie fizycznym i funkcjonalnym oraz mogą być w przyszłości rozbudowane. System otwarty BMS obejmuje obszary: bezpieczeństwa, komfortu klimatycznego, oświetlenia oraz zarządzania energią.