Urządzenia energoelektroniczne służą do przekształcania energii elektrycznej i sterowania jej przepływem. Cechuje je wysoka sprawność energetyczna oraz możliwość niemalże dowolnego kształtowania postaci energii elektrycznej na potrzeby odbiorników różnego typu. Tylko odpowiednio serwisowane urządzenia energoelektroniczne pracują wydajnie i odznaczają się dużą niezawodnością. Jak należy o nie dbać?

Z czego składa się urządzenie energoelektroniczne?

Najważniejszym elementem każdego urządzenia energoelektrycznego jest przekształtnik energoelektroniczny, który przekazuje energię elektryczną między dwoma obwodami, które mogą różnić się od siebie częstotliwością oraz poziomem napięć i prądów. Działanie układów przekształtnikowych jest powiązane z procesami łączeniowymi półprzewodnikowych elementów mocy takich jak diody, tyrystory klasyczne i szybkie, tyrystory GTO, tranzystory IGBT lub MOSFET.

Przekształtnik energoelektroniczny może być zabudowany w szafie elektrycznej lub dedykowanej obudowie w zależności od wymagań aplikacji. W jego skład zazwyczaj wchodzą także:

  • układ sterowania,
  • funkcjonalny blok mocy,
  • obwody mocy z aparaturą łączeniową,
  • obwody sterowania, regulacji i diagnostyki,
  • obwody bezpieczeństwa i pomocnicze,

Z racji tego, że przekształtniki wydzielają duże ilości ciepła, w urządzeniu energoelektronicznym należy zastosować skuteczne chłodzenie podzespołów elektronicznych. W tej roli doskonale sprawdzają się radiatory chłodzone powietrzem, wodą lub inną substancją chłodzącą.

W jakim celu stosuje się urządzenia energoelektroniczne?

Przekształtniki energoelektroniczne wykorzystuje się w układach zasilania urządzeń elektrotermicznych, spawalniczych, galwanotechnicznych. Urządzenia energoelektroniczne stosuje się w napędzie elektrycznym prądu stałego i przemiennego oraz energetyce (np. odnawialnych źródłach energii i zasobnikach energii elektrycznej). Przekształtniki różnego typu można spotkać niemalże w każdej branży przemysłowej – np. w medycynie, telekomunikacji, motoryzacji.

Jak prawidłowo eksploatować urządzenia energoelektroniczne?

Urządzenia energoelektryczne powinny być regularnie poddawane przeglądom technicznym. Tego rodzaju usługi świadczy firma Markel. Pracujący w niej specjaliści zajmują się także diagnostyką i naprawą pogwarancyjną urządzeń energoelektronicznych. Można im również powierzyć rozbudowę i modernizację całego układu. Eksploatację każdego urządzenia energoelektronicznego należy prowadzić w oparciu o instrukcję dostarczaną przez producenta, która powinna zawierać charakterystykę techniczną sprzętu, podstawowe parametry elektryczne i mechaniczne, charakterystykę sieci zasilającej i odbiornika oraz wymagane czynności serwisowe dla zachowania parametrów znamionowych.