Dla wielu nazwa ta nie jest zrozumiała. Dużo osób używa terminu utylizacji odpadów zamiennie z recyklingiem. Jak to jednak jest? Na czym polega utylizowanie śmieci, czy ma to jakiekolwiek znaczenie? Wpływa na środowisko? Dlaczego, tak w ogóle jest ona wykonywana? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na wszystkie postawione tutaj pytania, po prostu przeczytaj nasz artykuł!

Utylizacja odpadów - czym jest?

Czym jest utylizacja? To nic innego, jak doszczętne pozbycie się odpadów, najczęściej ich spalenie, co powoduje, że zostają zniszczone, a do atmosfery przedostaje się znacząco mniej spalin, niż w przypadku ich rozkładania się przez lata. Warto tutaj zaznaczyć, że to nie recykling, pod tym pojęciem kryje się ponowne wykorzystanie odpadów, a nie ich zniszczenie. Najczęstszą metodą utylizacji jest spalanie, dość prosty i szybki sposób, który sprawia, że odpady dosłownie znikają. Należy, przy tym zaznaczyć jeszcze raz, że utylizacja to nie recykling, jak wielu sądzi i używa tych określeń zamiennie.

Regulacje prawne dotyczące utylizacji

Jak można się domyślić, jest szereg regulacji, które mówią o utylizacji odpadów, nie można się temu dziwić. Skomplikowany, zawiły proces, który jest potencjalnie niebezpieczny dla środowiska, musi być dopilnowany. Jakie ustawy mówią o utylizacji? To przede wszystkim ta z 11 maja 2001 roku, która narzuciła obowiązek na przedsiębiorców, jeśli chodzi o gospodarowanie niektórymi odpadami, opłacie produktowej, czy opłacie depozytowej. Nie będziemy wymieniać wszystkich, nie ma to największego sensu, a jest ich sporo. Warto jednak dodać tą najnowszą z 14 grudnia 2012 roku, mówi ona ogólnie o odpadach i ich utylizacji.

Jak przebiega utylizacja?

Początkowa faza to odbiór odpadów od przedsiębiorstwa lub osoby prywatnej jednak o tym wie każdy. Później przechodzi się do etapu spalania w odpowiednio do tego przystosowanej komorze. Na tym etapie do atmosfery uwalnia się szereg szkodliwych substancji i gazów, jak dibenzodioksyny, polichlorowane bifenyle, rtęć, ołów, kadm, czy węgiel - można tak wymieniać w nieskończoność. Znajdują się one również w popiele po spalaniu odpadów. Stąd ważnym zadaniem jest także wyżarzanie, co pozwala pozbyć się go w 90%. Należy tutaj zwracać uwagę na odpowiednie rozłożenie odpadów na ruszcie, najlepiej, kiedy jest, jak najbardziej równomierne. Spalanie przebiegnie dużo skuteczniej. Ostatnim etapem jest wietrzenie komory przez specjalnie do tego przystosowane filtry, które mocno zmniejszają emisję spalin do atmosfery.

Proces trudny do przeprowadzenia, skomplikowany, opisany tutaj ogólnie i prostym językiem. Spalania nie może podjąć się firma niekompetentna, zawsze pamiętaj, o tym, aby oddać odpady w ręce doświadczonego przedsiębiorstwa, które świadczy usługi komunalne od lat, ma od tego specjalistów i niezbędny, sprawny sprzęt. Tylko wtedy zadbasz o odpowiednie utylizowanie odpadów i środowisko wraz z powietrzem, którym wszyscy oddychamy. Jeżeli szukasz profesjonalistów poświęć chwilę na przestudiowanie oferty firmy Altereko. Rozsądny wybór doceniony przez wielu klientów!