Blachy gorącowalcowane są wyrobem hutniczym mającym szerokie zastosowanie w przemyśle oraz budownictwie. Nadają się wszędzie tam, gdzie nie liczy się gładka powierzchnia, ale możliwość dalszej obróbki oraz spawania. Z powodzeniem nadają się do tworzenia różnych dużych konstrukcji metalowych, jak np. mosty, statki czy kontenery. Sprawdź, jak otrzymuje się ten rodzaj blachy i jakie inne zastosowania posiada. Zapraszamy dla lektury!

W jaki sposób otrzymuje się blachę gorącowalcowaną?

Blachy gorącowalcowane znalazły niezwykle szerokie zastosowanie w wielu różnych dziedzinach, głównie ze względu na stosunkowo niższe koszty produkcji w porównaniu do blach zimnowalcowanych. Podczas produkcji blachy konieczne jest przeprowadzenie procesu walcowania w temperaturze nieco powyżej rekrystalizacji stali. Proces produkcji odbywa się szybko i można otrzymać blachę gorącowalcowaną nawet o grubości poniżej 1,2mm. Wadą walcowania na gorąco jest możliwość utlenienia stopu metali i powstania zgorzeliny, którą następnie trzeba usunąć, np. poprzez wytrawienie. Podczas produkcji tego rodzaju blachy zużywa się znacznie mniej energii, gdyż gorącowalcowanie wymaga znacznie zastosowania niższych oporów odkształcenia, w przeciwieństwie do blach zimnowalcowanych. Blacha otrzymywana poprzez walcowanie na gorąco sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie jest wymagana idealnie gładka powierzchnia i liczy się możliwość dalszej obróbki.

Gdzie dokładnie używa się blachy walcowanej na gorąco?

Blacha gorącowalcowana znajduje zastosowanie we wszystkich konstrukcjach i elementach metalowych, gdzie nie gra roli idealnie gładka powierzchnia, a liczy się możliwość dalszej obróbki, spawania i dobre cechy wytrzymałościowe materiału, np. w przemyśle motoryzacyjnym. W zależności od indywidualnych potrzeb danej branży, blachy walcowane na gorąco znajdują zastosowanie jako elementy dużych konstrukcji, jak mosty, statki, okręty, wielkogabarytowe maszyny, schody, kontenery, podnośniki, kładki. Gorącowalcowana blacha służy również do produkcji rur ze szwem lub bez szwu oraz powszechnie znane i szeroko stosowane profile, takie jak ceowniki, teowniki, dwuteowniki, zetowniki  czy też kątowniki. We wszystkich powyżej podanych przykładach zastosowań konieczna jest przeważnie dalsza obróbka, co blacha gorącowalcowana znosi bardzo dobrze.

Pomimo faktu, iż blacha gorącowalcowana jest podatna na korozję, to można ją zabezpieczyć poprzez cynkowanie czy malowanie proszkowe, co pozwala na uzyskanie wyrobów niezwykle trwałych. W ofercie doświadczonej firmy Stan Handel Tatiana Wójcik z Tych w województwie śląskim znajdują się różne grubości blachy gorącowalcowanej w dowolnym wymiarze, dostępne na indywidulane zamówienie zarówno w I (atestowanym) i II gatunku. Dzięki temu oferta tej firmy może zostać w dokładny sposób dopasowana do potrzeb każdego klienta. Oferta skierowana jest zarówno do mniejszych, jak i większych firm, a przy hurtowych zamówieniach istnieje możliwość negocjowania ceny. Na koniec warto wspomnieć, iż w ofercie firmy Stan Handel znajdują się inne wyroby stalowe, jak blachy rożnego rodzaju, pręty oraz rury.