Materiały grzewcze są jednym z najbardziej uwzględnianych elementów budżetu domowego w okresie jesienno-zimowym. Obecnie mamy możliwość ogrzewania domów za pomocą rozmaitych paliw. Wśród nich wyróżnić możemy między innymi drzewne materiały opałowe – pellet oraz brykiet. Zobacz, czym charakteryzują się te materiały grzewcze i jakie są podstawowe różnice między nimi.

Jak wygląda charakterystyka pelletu drzewnego?

Pellet jest materiałem opałowym, który zyskuje coraz większą popularność wśród społeczeństwa. Wytwarza się go z rozmaitych typów biomasy, w tym np. odpadów drewna, kory, pestek, łupin orzechów, słomy, trocin czy drewna z upraw energetycznych. Zazwyczaj jego kaloryczność oscyluje w okolicach 15 – 22 GJ/t, aczkolwiek wpływ na ten parametr ma przede wszystkim to, z czego został wyprodukowany. Pellet dzieli się na drzewny oraz węglowy. Ten pierwszy wyróżnia się niewielką zawartością wilgoci i małą ilością popiołu. To sprawia, że pellet drzewny jest bardziej efektywny w branży grzewczej nawet od drewna.

To oczywiście niejedna zaleta tego materiału. Warto też dodać, że drzewny pellet jest produktem ekologicznym. Wpływ na to ma m.in. niewielka emisja dwutlenku węgla w trakcie procesu spalania. Poza tym materiał ten dostępny jest zazwyczaj w workach, zatem jego przechowywanie, transport i użytkowanie nie sprawiają większych kłopotów. Na koniec warto dodać, że pellet drzewny charakteryzuje się wysoką wartością opałową. Świadczyć może o tym fakt, że w ciągu sezonu grzewczego zużyjemy go około 5 – 8 ton.

Brykiet drzewny – co go wyróżnia?

Innym materiałem grzewczym stosowanym w gospodarstwach domowych jest brykiet. Tym mianem określa się wyrób przemysłowy produkowany z mieszanki rozmaitych składników. Do jego produkcji wykorzystuje się np. trociny, węgiel drzewny, torf, słomę, a nawet miał. Produkcja brykietu drzewnego polega na sprasowaniu odpowiednio wybranych składników pod dużym ciśnieniem. Dzięki temu finalny produkt ma kształt kostki wygodnej do użycia. Kaloryczność brykietu wynosi około 15 – 19 GJ/t, a sam materiał opałowy charakteryzuje się niską wilgotnością oraz niewielką ilością popiołu.

Brykiet to materiał opałowy, który nadaje się idealnie do palenia w kominku, a jedną z jego największych zalet jest długi czas żarzenia. To sprawia, że może być podkładany do kilka godzin. Podobnie jak pellet brykiem jest ekologicznym paliwem, ponieważ w trakcie spalania wydziela małe ilości CO2. Inną rzeczą łączącą oba te materiały grzewcze jest to, że dostępne są one w workach, co znacznie ułatwia ich eksploatację. Niezależnie od tego, na jaki materiał opałowy z wymienionych się zdecydujemy, znajdziemy je w asortymencie oferowanym przez skład węgla Kris z Zaborowa na terenie województwa podkarpackiego. Warto jednak dodać, że główną różnicą między brykietem a pelletem jest ich wygląd. Jak zostało wspomniane wcześniej, pellet dostępny jest w granulkach, natomiast brykiet w kostkach.