Podczas wyboru stolarki otworowej klienci zwracają uwagę na 3 główne czynniki. Mowa tutaj o rozmiarze, estetyce oraz o właściwościach termoizolacyjnych. Ostania z wymienionych kwestii uzależniona jest od zastosowanego pakietu szybowego, na który składa się wiele elementów takich jak rodzaj szyb oraz typ ramek dystansowych. Istotną rolę odgrywają także użyte do wypełnienia komór gazy szlachetne. Dlaczego najczęściej stosuje się krypton i argon?

Z jakich powodów izolacja okien jest tak ważna?

Wyraźny nacisk na termikę okien wynika z bardzo praktycznych przyczyn. Chodzi tutaj oczywiście o to, aby zminimalizować utratę energii wytworzonej do ogrzania wnętrza domu. Ma to wpływ nie tylko na komfort użytkowania dostępnej przestrzeni, ale w dłużej perspektywie pozwala na wygenerowanie znacznych oszczędności. Pomimo że okna termoizolacyjne są droższe od swoich standardowych odpowiedników, to wielu klientów traktuje ich zakup w kategoriach inwestycji, która ma prawo zwrócić się już po 5-7 latach.

Choć nowoczesne okna zbudowane są z setek zależnych od siebie elementów, to w przypadku właściwości termicznych kluczową funkcję spełniają pakiety szybowe. Te najlepsze składają się m.in. z szyb pokrytych powłokami niskoemisyjnymi, ramek dystansowych wykonanych z materiałów, które nie przewodzą ciepła oraz z gazów szlachetnych. Zakup okna z wyposażonego w pakiet 3 lub 4-komorowy pozwala zapomnieć o problemach  dotyczących możliwości pojawienia się zjawiska mostka cieplnego. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czemu akurat argon i krypton?

Ze względu na swoje niezwykle cenne właściwości gazy te wykorzystywane są do izolacji okien energooszczędnych oraz pasywnych. W tym miejscu pojawia się jednak zasadnicze pytanie, dlaczego wśród tak wielu dostępnych opcji zdecydowano się na wybór gazów, które w ziemskiej atmosferze występują w ilościach zaledwie szczątkowych? Krypton stanowi bowiem jedynie 0,001% objętości mieszanki, którą oddychamy. Chodzi tutaj o ich bardzo wysoką gęstość, która pozwala znacząco zredukować potencjalne straty ciepła.

Natomiast drugą ważną korzyścią wynikającą z zastosowania gazów szlachetnych są ich własności tłumiące. Okna wypełnione kryptonem i argonem można spotkać m.in. na lotniskach i w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Jak słusznie zaznaczają jedni z najlepszych w Polsce dystrybutorów z firmy Gazy Techniczne, argon i krypton charakteryzują się także bardzo niskim ruchem konwekcyjnym cząsteczek. Oznacza to, że gaz umieszczony w przestrzeni międzyszybowej pozostaje tam bardzo długo, dzięki czemu okno nie traci na parametrach termoizolacyjnych. Zarówno doświadczenia specjalistów, jak i badania naukowe udowadniają, że najlepszym możliwym izolatorem jest czysty krypton.