Kataforeza jest techniką nakładania powłok lakierniczych za pomocą zjawiska elektroforezy, dlatego nazywa się ją malowaniem elektroforetycznym. Elektroforeza polega na nałożeniu na siebie warstw malarskich przewodzących na powierzchni prąd elektryczny. Technikę kataforezy stosuje się w dzisiejszych czasach jako jedną z najbardziej skutecznych metod zabezpieczenia metalowych elementów przed korozją. Ten proces technologiczny wiąże się z połączeniem procesu obróbki chemicznej z działaniem pola elektrycznego. Malowanie elektroforetyczne stosuje się w wielu gałęziach przemysłu.

Kataforeza – połączenie jakości i estetyki

Celem kataforezy jest zabezpieczenie metali, takich jak np.: aluminium, stal, stopy i żeliwo przed korozją.  Kataforezę stosuje się również na metale z powłoką cynkową lub cynk-nikiel.  Powłoka powstała za pomocą tej technologii nakładana jest również w szczególnie trudno dostępnych miejscach. Otrzymane podłoże wpływa na wysoką jakość powierzchni, posiada duży stopień twardości, stanowi zabezpieczenie przed mechanicznymi oraz chemicznymi uszkodzeniami.

Liczne zalety kataforezy sprawiają, że stosuje się ją w przemyśle samochodowym, przy obudowach maszyn, niektórych meblach. Niektórzy analitycy podkreślają, że dzięki tej technologii wydłuża się żywotność karoserii w przemyśle motoryzacyjnym. Otrzymane powłoki są w dużym stopniu odporne na szkodliwe warunki atmosferyczne oraz korozję. Ponadto proces elektroforezy jest przyjazny dla środowiska, ponieważ wymaga stosowania śladowych ilości rozpuszczalników.

Nic dziwnego, że malowanie elektroforetyczne stało się bardzo popularne. Warto zwrócić się do profesjonalistów, którzy na co dzień wykorzystują usługi malowania z zastosowaniem owej technologii – jest to firma Kietzmann Coatings sp. z o.o., z siedzibą w Żaganiu.

Jak wygląda historia kataforezy?

Po raz pierwszy na skalę masową ową technologię malowania zastosowano w 1963 roku w zakładach Forda, czego dowodem są prace rozwojowe pod kierunkiem doktora George E. F. Brewera oraz zespołu Ford Motor Company. Warto jednak wiedzieć, że patent na malowanie sposobem kataforezy przyznano o wiele wcześniej, czyli w 1917 roku firmom Davey i General Electric. W latach dwudziestych XX wieku metoda była stosowana w celu osadzania lateksu kauczukowego.

W kolejnych latach wydawano następne patenty, które rozwijały technologię. Pojawiały się w niej różne rodzaje żywic. Metoda, którą stosuje się obecnie nabierała kształtu w latach 50, a wykorzystywaną obecnie technologię malowania elektroforycznego z wykorzystaniem katod wdrożył BASF AG i PPG Industries w latach siedemdziesiątych. W dzisiejszych czasach wyróżniamy mnóstwo odmian elektroforezy, które zostały stworzone z uwzględnieniem kompozycji czynników składowych procesu.