Segregowanie odpadów i przekazywanie ich firmom, które zajmują się recyklingiem, powinno być obowiązkiem każdego z nas. Choć prawo coraz bardziej surowo podchodzi do tej kwestii, wiele osób wciąż wrzuca wszystkie śmieci do jednego worka, nie myśląc nawet o losie naszej planety. Wysypiska z roku na rok są coraz bardziej przepełnione. Kraje Europy zachodniej przetwarzają aż 70% wytwarzanych przez siebie odpadów, Polska niecałe 45%. Oddajemy do skupu szkło, aluminiowe puszki, plastikowe nakrętki, ale nie makulaturę. Dlaczego warto to zmienić?

Korzyści wynikające z recyklingu odpadów papierowych

Makulatura jest surowcem, który dość łatwo poddaje się ponownej obróbce. W dodatku proces recyklingu może przebiegać parokrotnie w przypadku tego samego odpadu papierowego. Pozwala to na duże oszczędności wody i energii elektrycznej, które są niezbędne do wytworzenia papieru od zera. W ten sposób chronimy również drzewa. To właśnie z nich pozyskuje się włókna celulozowe. Do produkcji papieru zużywa się aż połowę drewna będącego w obrocie handlowym na całym świecie.

To ogromne ilości! Powierzchnia terenów zielonych zmniejsza się z każdym rokiem. A przecież lasy to zielone płuca Ziemi. Filtrują powietrze, którym oddychamy oraz produkują życiodajny tlen. Przekazując makulaturę do skupu, przyczyniamy się do zmniejszenia ilości odpadów w naszym środowisku. Za odpady papierowe otrzymamy stosowną opłatę. Nie są to zawrotne sumy, ale lepiej chyba zyskać kilka złotych i przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego, niż pozostać obojętnym w obliczu jego degradacji.

Jakie odpady papierowe można przekazywać do skupu?

Nie wszystkie odpady papierowe nadają się do recyklingu. Jak informuje przedstawiciel firmy Orion, która zajmuje się skupem makulatury i odpadów tworzyw sztucznych – do sprzedaży nie zostaną zakwalifikowane papierowe ręczniki, chusteczki higieniczne, podpaski i pieluchy. Pracownicy skupu nie przyjmą też papieru lakierowanego i powleczonego folią, mocno zatłuszczonego, kartonów po mleku, sokach oraz starych tapet. Nie warto przynosić również papierowych worków po cemencie, ani ubrań wyprodukowanych z celulozy drzewnej. Jakie odpady papierowe można spieniężyć?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami do skupów przekazywać można stare książki, kartony, tekturę, czasopisma, magazyny, katalogi, ulotki, prospekty, zadrukowane i czyste kartki pozostałe po pracy w biurze czy zajęciach w szkole. Przyjęty zostanie także papier pakowy i niezabrudzone worki papierowe. Szacuje się, że aż 90% wymienionych odpadów może zyskać drugie życie. Z ich recyklingu uzyskuje się np. papier toaletowy, papier na książki i tekturę.