Ogrzewanie domu jednorodzinnego to zdecydowanie jeden z największych kosztów, kiedy weźmie się pod uwagę wszystkie rachunki. Niestety, trudno znaleźć równowagę pomiędzy oszczędnością a ogrzewaniem ekologicznym. Dla tych, którym zależy na środowisku i nie chcą wydawać fortuny, mamy doskonałe rozwiązanie – drewniany pellet! Czym jest i dlaczego warto nim ogrzewać?

Czym jest pellet?

Pellet to stosunkowo nowy materiał opałowy, dlatego niektórzy podchodzą do niego dość sceptycznie. Jednakże nie da się ukryć, że właściciele kotłów na pellet są zadowoleni z tej metody ogrzewania i większość z nich nie zamieniłoby jej na żadną inną. Z czego składa się pellet? Jest to po prostu rozdrobiony materiał drzewny, który został uformowany w charakterystyczne granulki. Co więcej, pellet zwykle jest produkowany z odpadów, które nie znalazłyby innego zastosowania i po prostu zostałyby zutylizowane.

Jaki pellet wybierać?

Trzeba pamiętać, że nie wszyscy producenci pelletu dbają o środowisko. Zdarza się, że pellet jest dodatkowo nasączany różnego rodzaju substancjami, które mają za zadanie poprawić jakość spalania i zwiększyć wydajność. Tego typu materiał jest niebezpieczny dla przyrody, gdyż w procesie spalania może emitować wiele szkodliwych gazów. W dodatku spaliny te mogą osadzać się w przewodach kominowych, zmuszając właściciela domu do częstego korzystania z usług kominiarskich. Wysokiej jakości pellet jest materiałem czystym, pochodzącym od profesjonalnych producentów. Znajdziesz go między innymi w składzie opału, który prowadzi firma Moto Kąt. Tanie i ekologiczne ogrzewanie to przyszłość naszej planety, dlatego też Unia Europejska i polski rząd oferują wiele dofinansowań budowy instalacji na pellet. Warto z nich skorzystać i do końca życia cieszyć się ekonomicznym ogrzewaniem.

Jakie są zalety pelletu?

Pellet to paliwo wyjątkowo wydajne w stosunku do objętości oraz ceny. Ogrzewanie przy pomocy tego materiału jest o wiele tańsze niż np. ogrzewanie gazem. W przeciwieństwie do innych paliw stałych (np. węgla lub drewna), nie generuje tak wielu zanieczyszczeń. Wynika to przede wszystkim z czystości produktu. Wysokiej jakości pellet jest dobrze spalany i jednocześnie nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego, gdyż emituje minimalne ilości gazów cieplarnianych. Pamiętaj, że duży wpływ na wydajność ma nie tylko jakość materiału opałowego, ale też całej instalacji. Kotły na pellet są niemal zupełnie bezobsługowe. Wystarczy co jakiś czas uzupełnić opał i pozbyć się niewielkiej ilości popiołu.