Formy wtryskowe to w dzisiejszych czasach niemal obowiązkowe wyposażenie każdego zakładu produkcyjnego. Nie tylko ułatwiły, ale zdecydowanie przyśpieszyły wytwarzanie różnego rodzaju elementów – od dużych części konstrukcyjnych po małe detale. Jakie rodzaje form wtryskowych wyróżniamy i gdzie zamówić takie, które będą wysokiej jakości oraz trwałości?

Czym są formy wtryskowe?

Jeśli Twój zakład jeszcze nie korzysta z form wtryskowych, warto wspomnieć kilka słów o tym, czym właściwie one są. Oczywiście podpowiedzią jest już sama nazwa. Specjalistyczne formy umożliwiają wykonanie precyzyjnych i powtarzalnych elementów z wielu różnych tworzyw, między innymi plastiku, silikonu oraz elastometów. Do wytworzenia wysokiej jakości formy wtryskowej konieczne jest zastosowanie profesjonalnych materiałów oraz urządzeń, które umożliwiają bezpieczną i dokładną obróbkę. Jeśli poszukujesz form, które będą inwestycją na lata, skorzystaj z oferty specjalistów np. firmy Pronar, której siedziba mieści się w Radomiu. Nie warto inwestować w tanie formy (m.in. zamienniki z masowej azjatyckiej fabryki), gdyż mogą ulegać przedwczesnemu wyeksploatowaniu.

Rodzaje form wtryskowych

Formy wtryskowe można podzielić na kilka kategorii. Najczęściej stosowany podział to:

  • Zimnokanałowe – stosunkowo tanie, umożliwiające szybką zmianę koloru tworzywa, jednak powstają znaczne ilości odpadów w postaci układów dolotowych.
  • Gorącokanałowe -  kosztowniejsze, lecz eliminują powstawanie odpadów tworzyw.
  • Jednogniazdowe – idealne do formowanie większych przedmiotów.
  • Wielogniazdowe -  sprawdzają się w wielkoseryjnej produkcji detali.

Rodzaj formy wtryskowej musi być zawsze dostosowany do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa, czyli tego, jakie elementy produkujesz. Znaczenie mają stosowane surowce oraz wymiary i kształty gotowych produktów.

Skąd rosnąca popularność?

Tworzywa sztuczne zrewolucjonizowały współczesny przemysł. Wykorzystuje się je na masową skalę, w każdej dziedzinie przemysłu – szczególnie jako obudowy różnego rodzaju urządzeń oraz opakowania. Nie da się ukryć, że tworzywa sztuczne nadają się do tego celu o wiele lepiej niż alternatywne surowce np. metale lub szkło. Bardzo łatwo się je formuje, są wyjątkowo podatne na obróbkę, a niektóre tworzywa cechują się dużą odpornością na uszkodzenia oraz niesprzyjające czynniki środowiska. Formowanie na wtryskarkach to najlepszy sposób na produkowanie niezawodnych i estetycznych elementów z tworzyw sztucznych.