Hale magazynowe to niezwykle ważna przestrzeń w zakładach produkcyjnych, centrach dystrybucyjnych, hurtowniach i wielkopowierzchniowych sklepach. Na funkcjonalność tych obiektów wpływa przede wszystkim odpowiednio dobrany system regałów. Wraz z rozwojem logistyki wzrasta dostępność elementów konstrukcyjnych, które sprawdzą się w tej roli. Należą do nich między innymi kraty regałowe.

Kraty pomostowe a regałowe

Stal to materiał o niezwykle szerokim zakresie zastosowań. Powstające z niej wyroby znajdziemy nie tylko w obiektach przemysłowych, ale również komercyjnych czy mieszkalnych. Uniwersalny charakter mają między innymi stalowe kraty pomostowe produkowane w dwóch wariantach: zgrzewanym i prasowanym. W pierwszym przypadku łączenie płaskowników nośnych i elementów wypełniających odbywa się pod wpływem wysokiej temperatury, w drugim – z udziałem wysokiego ciśnienia.

Oba rodzaje wykorzystuje się do budowania rozmaitych konstrukcji, stanowią też podstawę dla tworzenia krat regałowych. Powstają one poprzez dodanie do krat pomostowych obramowania na końcach płaskowników nośnych lub wydłużenie istniejącego obramowania. Do tego celu producenci artykułów metalowych, wśród nich firma PROMET, wykorzystują kątowniki, które zostają przyspawane jednostronnie lub wielostronnie do kraty. Co ważne, wysokość ścianki kątownika nie może być mniejsza niż wysokość płaskownika nośnego. Wydłużone obramowanie ma przy tym na celu uniemożliwić zsunięcie się elementu z magazynowego regału.

Niezbędne wyposażenie magazynów

Kraty regałowe wykorzystuje się jako wypełnienie regałów w halach czy pomieszczeniach magazynowych. Ich stabilna oraz wytrzymała konstrukcja pozwala bez problemu przenosić obciążenia niezależnie od ich rozłożenia na płaszczyźnie elementu. Rozstaw płaskowników nośnych i wypełnienia może przy tym być zgodny z indywidualnymi potrzebami wynikającymi z rodzaju składowanych towarów. Warto przy tym dodać, że samo użycie krat stalowych w regałach paletowych otwiera możliwość umieszczania na nich drobnicy czy palet w standardzie innym niż EPAL. Mogą one posłużyć także za ażurowe półki regałowe w mniejszych systemach magazynowych.

Wśród zalet tych elementów wymienić należy również atrakcyjną cenę, kryterium ważne dla przedsiębiorców. Inny powód, dla którego kraty regałowe są chętnie stosowanym wyposażeniem magazynów, stanowią jednak przede wszystkim właściwości materiału, z jakiego są wykonane. Stal ocynkowana charakteryzuje się dużą trwałością oraz odpornością na korozję, czynniki chemiczne czy uszkodzenia mechaniczne. Zachowuje te cechy przez długi czas nawet przy intensywnej eksploatacji. Prosta forma nadaje im nowoczesnego wymiaru, co podnosi walory estetyczne, a tej kwestii nie można lekceważyć.