Badania nieniszczące stosuje się wobec tych wyrobów, urządzeń i materiałów, których jakości nie można ocenić w sposób ingerujący ich integralność. W trakcie przeprowadzania badań nieniszczących badany obiekt nie jest w żaden sposób modyfikowany, ani tym bardziej degradowany, lecz zachowuje swoją strukturę i właściwości. Stanowią tym samym przeciwieństwo badań niszczących, które wprawdzie mogą dostarczyć więcej informacji o badanej próbce, jednak uniemożliwiają jej dalsze wykorzystanie.

Korzyści z przeprowadzania badań nieniszczących

Regularne przeprowadzanie badań nieniszczących w zakładach produkcyjnych i w niektórych branżach usługowych, jak choćby spawalnictwo, nie tylko zapewnia bezpieczeństwo maszyn i urządzeń, ale także korzyści finansowe. Wykonanie badań nieniszczących na każdym etapie wytwarzania lub eksploatacji wyrobu pozwala na nadzorowanie cyklu produkcyjnego i eliminację pojawiających się wad, czy niedoskonałości w wyrobach. Daje też możliwość kontrolowanego wprowadzania nowych rozwiązań konstrukcyjnych, materiałów i komponentów, oraz zapobiega różnego rodzaju awariom i wynikającym z nich przestojom, które mogą skutkować znacznymi stratami finansowymi.

Do wykrywania nieprawidłowości, niezgodności i wad występujących w różnego rodzaju konstrukcjach, złączach spawanych, materiałach i wyrobach stosuje się kilka rodzajów badań nieniszczących. Dobór metody defektoskopii zależy od rodzaju i klasy ocenianego materiału lub wyrobu. Można też stosować równolegle kilka niezależnych metod badawczych. Do najczęściej stosowanych metod badań nieniszczących należą:

  • badania magnetyczno-proszkowe,
  • badania penetracyjne,
  • badania prądami wirowymi,
  • badania radiologiczne,
  • badania ultradźwiękowe,
  • badania wizualne.

Badania te mają szerszy zakres zastosowań od badań niszczących, takich jak badania wytrzymałości, udarności czy próby rozciągania. Zasadniczą wadą tych drugich jest to, że przeprowadzane są na specjalnie przygotowanych próbkach, lub na wyrobach, które w trakcie badania ulegają zniszczeniu, stąd mogą nie stanowić próby reprezentatywnej.

Jakich informacji mogą nam dostarczyć badania nieniszczące?

Badania nieniszczące pozwalają na dokładne określenie właściwości fizycznych materiału lub wyrobu. Dzięki różnorodnym metodom stosowanym przez firmę Pro-Steel podczas badań nieniszczących, jej eksperci są w stanie opisać właściwości termiczne, wytrzymałościowe i elektromagnetyczne materiału. Metody te umożliwiają też wykrycie uszkodzeń, nieciągłości i wad materiału, które w danym momencie mogą nie mieć bezpośredniego wpływu na działanie danego elementu lub urządzenia, ale przy obciążeniu niestandardowym, mogą spowodować poważną w skutkach katastrofę. Zatem regularne przeprowadzanie badań nieniszczących poprawia bezpieczeństwo i wpływa na zmniejszenie kosztów produkcji i eksploatacji maszyn i urządzeń.