Bez makulatury nasza rzeczywistość z pewnością wyglądałaby zupełnie inaczej. Natomiast w zdecydowanie gorszym stanie byłaby nasza planeta, gdyby nie recykling. Jest to bowiem konieczność z wielu powodów. Jakich? Dlaczego warto zadbać o przetwarzanie papieru? Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Skuteczna forma ochrony środowiska

Pomimo używania elektroniki, e-booków itp., to gazety, tony kserowanych i drukowanych papierów zalewają nasze domy i ulice. I choć wiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważna jest segregacja oraz recykling papieru, to nie każdy wie, jakie właściwie korzyści przynoszą tego typu działania. Bez wątpienia recykling makulatury jest najskuteczniejszą formą ochrony środowiska. Jest to również jedyny sposób na pozyskanie surowca do produkcji papieru w takiej ilości, jaka jest wystarczająca do zaspokojenia globalnych potrzeb.

Jak zatem pozbyć się niepotrzebnej makulatury i pomóc chronić naszą Ziemię? Wystarczy tylko oddać zalegający papier do takich miejsc jak skup makulatury Eko-Mar z Goleniowa, którego właścicielką jest Marzanna Szymańska. Firma od wielu lat specjalizuje się w recyklingu i w ten sposób przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.

Ograniczenie wycinki drzew oraz oszczędność wody

Surowiec pozyskany z przetworzonego papieru posłuży do produkcji innych wyrobów papierowych. Makulatura może być bowiem przetwarzana oraz odzyskiwana nawet do siedmiu razy. Recykling pozwala oszczędzić wiele drzew przed wycięciem oraz ograniczyć zużycie wody, energii oraz ropy potrzebnej do produkcji pulpy papierowej. Do wytworzenia jednej bielonej kartki A4 wykorzystuje się aż 5 litrów wody! Dlatego tak ważną rolę odgrywa recykling - produkując papier z makulatury można zaoszczędzić ponad 26 000 litrów wody. Jest to niebywała ilość - w samej Polsce produkuje się ponad 6 mln. ton papieru rocznie.

Jak widać, recykling makulatury to zarówno korzyści środowiskowe, jak i finansowe. Proces pozyskiwania surowca jest dużo droższy niż wtórne przetworzenie. Obecnie recykling coraz mocniej przenika do świadomości społeczeństwa w naszym kraju. Jest to z pewnością pozytywny proces, który niesie za sobą wiele korzyści - oszczędności środowiskowe i gospodarcze, które przekładają się na zmniejszenie zużycia zasobów, ograniczenie emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych oraz znaczną redukcję ilości odpadów.