Odpowiednia segregacja różnego rodzaju odpadów, z jakimi można zetknąć się na placu budowy, to obowiązek spoczywający bezpośrednio na właścicielu nieruchomości. Do realizacji tego celu wykorzystuje się pojemne kontenery, które umożliwiają bezpieczne gromadzenie gruzu betonowego, ceramicznego oraz też szkła. Okazuje się jednak, że wełna mineralna, czyli najpopularniejszy materiał termoizolacyjny, musi być składowana oddzielnie. Skąd zatem wynika taki stan rzeczy i czym może grozić zlekceważenie tej kwestii?

Dlaczego resztki wełny mineralnej należy składować oddzielnie?

Przepisy obowiązującego w Polsce prawa budowlanego są w tym przypadku bardzo precyzyjne i klasyfikują wełnę mineralną w grupie tzw. odpadów specjalnych. Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy e-Kontenery – z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że podczas realizacji prac budowlanych trzeba zadbać o osobny kontener, w którym zostaną umieszczone odpady i ścinki tego materiału.

Konieczność taka wynika przede wszystkim z faktu, że recykling wełny mineralnej – ze względu na skład produktu, w którym znajdują się substancje toksyczne – uznawany jest za bardzo trudny i musi odbyć się przy wykorzystaniu specjalistycznych procedur. Podstawienie dodatkowego kontenera na odpady budowlane pozwala zatem zadbać zarówno o sprawy formalne, jak i o należyty porządek w miejscu inwestycji. Wbrew często spotykanej opinii takie podejście do sprawy wcale nie wiąże się ze znaczącym wzrostem kosztów.

Czym grozi niewłaściwe składowanie wełny mineralnej?

Aby precyzyjnie odpowiedzieć na tak postawione pytanie, całej sprawie trzeba przyjrzeć się pod 2 różnymi kątami. Po pierwsze – właściciele nieruchomości, którzy nie dochowają obowiązku podstawienia kontenera na wełnę mineralną lub z jakichś przyczyn będą chcieli ominąć ten nakaz, muszą liczyć się z wysokimi mandatami – nawet do 500 zł. Po drugie natomiast niewłaściwe składowanie wełny mineralnej jest niebezpieczne dla środowiska. Może powodować np. zanieczyszczenie gleby, a w jej konsekwencji degradację.

W przypadku przenikania niebezpiecznych środków do wód gruntowych i powietrza może stanowić zagrożenie także dla ludzi. Gdzie zatem szukać kompleksowego wsparcia w tym zakresie? Choć na rynku usługowym nie brakuje ofert, to wyjątkowo ciekawie przedstawia się propozycja przygotowana przez specjalistów z firmy e-Kontenery. To właśnie tutaj wszyscy zainteresowani mogą liczyć nie tylko na atrakcyjne warunki współpracy, ale także indywidualne podejście do każdego zlecenia oraz szeroko zakrojone wsparcie techniczne. Fachowcy zadbają również o szybki odbiór zapełnionych kontenerów na gruz i wełną oraz zajmą się przekazaniem ich do utylizacji – sprawnie i zgodnie z przepisami obowiązującego prawa.