Nie każdy wie, że szeroko rozumiana produkcja spożywcza i przetwórstwo wyrobów spożywczych wymaga zastosowania różnych rodzajów gazów. Służą one do zabezpieczania produktów przed szybką utratą jakości, a w związku z tym muszą spełniać one szereg norm. Gazy spożywcze – bo o takich właśnie mowa – opatrzone są też atestami i certyfikatami, a ich producenci oraz odbiorcy są zobowiązani do przestrzegania restrykcyjnych standardów HACCP obowiązujących w branży zajmującej się tworzeniem jedzenia. W jakich procesach technologicznych wykorzystywane są zaś gazy spożywcze?

Rodzaje gazów spożywczych

Rodzajów gazów spożywczych jest wiele, a zalicza się do nich zarówno gazy jednorodne, jak i specjalnie opracowane mieszanki, którym nadano nazwy handlowe – np. linia gazów spożywczych Gourmet produkcji firmy MESSER POLSKA (również producent innych gazów, w tym gazów medycznych). Jeśli chodzi o gazy jednorodne, w branży produkcji i przetwórstwa jedzenia wykorzystywane są głównie dwutlenek węgla, tlen, a także azot. Do czego one służą?

Dwutlenek węgla stosowany jest do hamowania wzrostu bakterii i grzybów. Tlen zaś ma właściwości przeciwdziałania utleniania tłuszczów i olejów, co wykorzystywane jest np. przy produkcji mięsa. O2 nie pozwala rosnąć tlenowym bakteriom i grzybom, a hamuje rozmnażanie się bakterii beztlenowych. Azot zaś w uproszczeniu zapobiega wystąpieniu jakiejkolwiek niekorzystnej reakcji.

Zastosowanie gazów spożywczych

Zastosowanie gazów spożywczych jest bardzo szerokie. Tysiące przedsiębiorstw produkujących i przetwarzających żywność wykorzystuje gazy jednorodne lub wspomniane mieszanki przy takich procesach jak zamrażanie wyrobów spożywczych, wstępna ich obróbka, a także pakowanie, jeśli są w postaci płynnej oraz stałej.

Ponadto gazy spożywcze mają zastosowanie przy rozlewaniu napojów, przechowywaniu owoców, konserwowaniu produktów płynnych oraz przy chłodzeniu żywności podczas transportu. Rozdrabnianie produktów spożywczych także odbywa się w dużych zakładach z użyciem gazów spożywczych. Gdzie jeszcze są one wykorzystywane?

Najlepsi producenci mieszanek gazowych dostarczają swoje produkty do firm, które potrzebują gazu spożywczego do stabilizacji ciśnienia w cienkościennych puszkach lub do produkcji wysokogatunkowych ekstraktów (ekstrakcja wysokociśnieniowa).

Dostawa gazów spożywczych

System dostaw gazów spożywczych jest dosyć prosty. W większości przypadków dystrybucja mieszanek odbywa się poprzez sprężone butle lub wiązki butli pod bardzo wysokim ciśnieniem. W przypadku większego zapotrzebowania na gaz najlepsi dostawcy proponują inne systemy dostaw, w tym przekazywanie gazów ciekłych w zbiornikach kriogenicznych.