Łożyska są w maszynach, w których odbywa się ruch i występują obciążenia. Jest wiele rodzajów łożysk i ich zastosowań.  W urządzeniach medycznych, produkcyjnych, maszynach rolniczych, samochodach, zegarkach, zawiasach itp. montowane są łożyska. Te niewielkie i proste elementy zużywają się i należy je wymieniać, ponieważ nieprawidłowe ich funkcjonowanie, przekłada się na działanie pozostałych części maszyn i urządzeń.

Jaką rolę odgrywają łożyska?

Łożysko jest obowiązkową częścią wielu mechanizmów, ponieważ podtrzymuje inny element w urządzeniu, nie blokując jego ruchu. Jest niezwykle ważną częścią, bo równomiernie przenosi siły na cały mechanizm, chroniąc obracający się element, przed uszkodzeniami. Gdyby nie łożysko, w maszynach często dochodziłoby do awarii, szybkiego zużywania się poszczególnych części, a mechanizmy pracowałyby głośniej i zużywałyby więcej energii. Mamy wiele rodzajów łożysk, jak np. łożyska toczne i ślizgowe. Łożyska toczne mają prostą konstrukcję: koszyk, dwa pierścienie i elementy toczne.  Jeśli jednak zostanie źle zamontowane, dojdzie do jego uszkodzenia. Przyczyną awarii może być także zatarcie, przy nadmiernej eksploatacji. Pojawi się  wówczas rdza na bieżni lub częściach tocznych. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio dobrać rodzaj łożyska i nie obciążać go nadmiernie. Jeśli konieczna jest jego wymiana, możemy skontaktować się w tej sprawie z firmą Perfekt w Lublinie.

Do czego służą łożyska ślizgowe?

Łożyska ślizgowe są  wytrzymałe na obciążenia  i podczas użycia, więc nie zużywają się zbyt szybko. Nie przeszkadzają im zakłócenia oraz duże szybkości ślizgu. Pracują w trudnych warunkach. Stosowane są, gdy wymagana jest wyjątkowa precyzja montażu, przy dużej prędkości obrotowej i kiedy jest potrzeba wygłuszania drgań wału. Łożyska ślizgowe montowane są, gdy jest konieczność przenoszenia dużych ciężarów. Działają na zasadzie poślizgu, tarcia ślizgowego, panewki i  czopa wału. Stosowane są m. in. w maszynach rolniczych, urządzeniach medycznych, zawiasach, nożycach, rolkach transportowych. W samochodach łożyska ślizgowe montowane są np. przy pedałach, hamulcach, układach kierowniczych. Podstawową funkcją w łożyskach ślizgowych, jest tarcie. Dlatego do ich zabezpieczenia potrzebne są smary, które spowalniają proces zużywania się i przedłużają ich żywotność. Poza tym smary ochładzają powierzchnię, więc zapobiegają nadmiernemu przegrzewaniu się łożysk.

Awaria łożyska koła

Łożyska kół zużywają się szybciej, kiedy pracują w niekorzystnych warunkach i jest duży nacisk  siły bocznej lub też, nieprawidłowo jest ustawiona geometria kół. Łożyska mogą zużywać się również, gdy są luzy na przekładni kierowniczej czy bicie tarcz hamulcowych. Przy uszkodzonym lub zużytym łożysku, usłyszymy buczenie, tarcie, wycie, szum i stukot. Z pewnością  będziemy wiedzieć, że coś złego dzieje się w samochodzie. Awaria podzespołu wpływa na komfort jazdy i bezpieczeństwo. Usterki tego elementu poznamy, po wielu niepokojących dźwiękach, poruszając się nawet po prostej drodze. Nie ignorujmy sygnałów i powstrzymajmy się od dalszej jazdy, bo może dojść do zablokowania koła, kolizji drogowej lub  nawet wypadku. Łożysko musimy wymienić, co nie jest trudnym zadaniem w nowych modelach samochodów. Kiedy auto jest na podnośniku, odkręcamy kilka śrub i później przykręcamy je przy nowym łożysku. Wymiana u mechanika jest szybka, bezproblemowa i niedroga.