Obrabiarki stosowane w zakładach ślusarskich, warsztatach samochodowych i firmach produkcyjnych emitują mocne wibracje. Drgania maszyn przenoszą się po całej konstrukcji budynku i są odczuwalne jako hałas. Aby wyeliminować to zjawisko, konstruktorzy maszyn zalecają używanie wibroizolatorów. Jak wygląda taki element i jaką funkcję spełnia?

Czym jest wibroizolator?

Wibroizolator to niewielki element, który znajduje zastosowanie w różnych rodzajach maszyn, takich jak np. tokarki, prasy, agregaty prądotwórcze czy pompy. Zazwyczaj wykonany jest z gumy lub z połączenia gumy z innym materiałem, co warunkuje jego znakomite właściwości pochłaniania wstrząsów i tłumienia drgań. Jak informuje specjalista z firmy MultiMasz, która zajmuje się produkcją i dystrybucją części zamiennych do obrabiarek:

„Wibroizolatory przeznaczone są do bezfundamentowego mocowania maszyn i urządzeń niewymagających kotwiczenia. Ich głównym zadaniem jest izolacja drgań, zmniejszenie hałasu emitowanego przez maszynę oraz poprawa warunków pracy wśród pracowników”.

Jak zbudowany jest wibroizolator?

Wspomnieliśmy już, że wibroizolatory produkowane są z gumy lub z jej połączenia z innym materiałem. Czas nieco bliżej przyjrzeć się budowie omawianych elementów. Otóż składają się one z części sprężystej przywulkanizowanej do metalowej tarczy, krążków dystansowych i śruby regulacyjnej z korygującą nakrętką. Standardowy wibroizolator zbudowany jest z:

  • pokrywy,

  • gniazda oporowego,

  • tulei,

  • gumowych pierścieni,

  • tarczy osadczej,

  • pierścienia ustalającego,

  • podkładki oporowej,

  • śruby,

  • nakrętki.

Liczbę oraz rodzaj wibroizolatorów dobiera się, mając na względzie ciężar maszyny oraz ilość otworów w podstawie. Każdorazowo trzeba też obliczyć, jakiemu obciążeniu będą poddawane wibroizolatory, co zapewni im trwałość w trudnym środowisku pracy.

Jaki typ wibroizolatorów sprawdzi się w obrabiarkach?

Użytkownicy tokarek, szlifierek, frezarek i dłutownic najbardziej polecają wibroizolatory typu GNNI. Charakteryzują się one bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi i świetnie izolują maszyny od drgań przenoszonych przez podłoże. Wibroizolatory typu GNNI są również łatwe w montażu i umożliwiają precyzyjne wypoziomowanie maszyny. Konstrukcję wspomnianych wyżej elementów można dopasować do indywidualnych potrzeb inwestora. To ich największa przewaga nad gotowymi wibroizolatorami, które można nabyć w hurtowniach lub sklepach z artykułami przemysłowymi.