Budowa drewnianego domu, stawianie dachu z drewna czy tylko zabudowy ogrodowej, tarasów, wykończeń wnętrz, schodów wewnętrznych i zewnętrznych itp. wymagają drewna odpowiedniej jakości. Jedna tarcica nie jest równa drugiej, a drewno budowlane musi spełniać określone w przepisach normy. Zabierając się więc za budowę, warto znaleźć w pobliżu tartak, gdzie znajdziemy drewno odpowiedniej jakości, które te normy spełni.

Drewno z drzew iglastych

Drewno tego pochodzenia spełnia często najwyższe normy i nadaje się na większość placów budowy. Doskonałym przykładem jest drewno sosnowe, które jest lekkie i odporne. Jak informują specjaliści ze STOLMARK PLUS jego niezwykła wytrzymałość sprawia, że nadaje się do wykorzystania w trudnych konstrukcjach. Ponadto takie drewno nie ma sęków, jest odporne na wilgoć i bardzo sprężyste.

W budownictwie wykorzystuje się również drewno 80 i 100-letnich świerków i 100-letnich jodeł. Spełniają one jednak niższe wymagania w stosunku do drewna sosnowego. Świerk ma sporo sęków, a jodła podobne parametry. Modrzew natomiast jest doskonałym materiałem budowlanym jednak znacznie droższym od rodzimych sosen.

Drewno z drzew liściastych

Znalazło zastosowanie w szczególności przy wykończeniach wnętrz. Produkuje się z niego parapety, boazerię i podłogi szczególnie ze względu na wysokie walory estetyczne. To drewno ładne, eleganckie, które świetnie komponuje się wewnątrz budynków i nie najlepiej nadaje na zwykły materiał konstrukcyjny.

Wśród wykorzystywanych w budownictwie drzew liściastych wymienimy w szczególności jesion, dąb, wiąz, buk i brzozę. Stosuje się je do wykończeń, do budowy eleganckich otwartych konstrukcji, schodów wewnętrznych i zewnętrznych.

Suche drewno budowlane

Drewno do budowy musi spełniać określone parametry. Jednym z najważniejszych jest jego wilgotność, która nie może być większa od 20%. Drewno suszy się na dwa sposoby. Albo na świeżym powietrzu, co trwa miesiącami, albo w specjalnych pomieszczeniach zwanych suszarniami komorowymi, gdzie czas schnięcia wynosi kilkanaście godzin. Tam suszenie drewna odbywa się w temperaturze dochodzącej do 75 stopni Celsjusza. Wpływa ona także na pozbycie się drobnoustrojów, grzybów i pleśni oraz pozwala chronić suszone w ten sposób drewno przed zalęgnięciem się w nim owadów.

Podziału drewna można dokonać, tak jak w tartakach, na klasy, które odzwierciedlają możliwość zastosowania danego materiału. W budownictwie drewno budowlane także dzielimy na klasy lub używany w tym celu norm. Charakteryzują one nie tylko usłojenie i ilość występujących w nich sęków, ale i parametry techniczne. Znajomość klas drewna jest konieczna w celu ustalenia możliwości jego zastosowania na terenie budowy.

Drewno budowlane musi być suche. Cechują je rozmaite parametry techniczne i wizualne. Jedne wykorzystuje się do budowy domów szkieletowych i więźby dachowej, inne do wykończeń wnętrz. Jednym z najlepszych drewnianych materiałów budowlanych jest drewno sosny, które wyróżnia się wytrzymałością, odpornością, trwałością, sprężystością i innymi doskonałymi parametrami.