Praca w produkcji, budownictwie lub w dużych halach magazynowych wymaga obecności specjalnego sprzętu, który ją ułatwi. Wszystkie maszyny, w które firma inwestuje, muszą być zgodne z przepisami BHP, a ich parametry dostosowane tak, aby zapewnić wszystkim pracownikom wysokie bezpieczeństwo. Takimi czynnościami zajmuje się firma Degatron. Poznaj, na czym polega diagnoza stanu technicznego urządzenia.

Diagnoza stanu technicznego maszyny – co obejmuje?

Oszacowanie bezpiecznych parametrów maszyny obejmuje między innymi dokładną diagnozę stanu technicznego danego urządzenia. Czy ma ono przeprowadzany przegląd i podbite badania, jeśli chodzi o pojazdy na przykład wózki widłowe? Specjaliści sprawdzają stopień zgodności rzeczywistych parametrów z tymi wymaganymi przez bezpieczeństwo pracy.

Firma specjalizująca się w świadczeniu usług z zakresu BHP przygotowuje również projekt i opracowanie planu prac. Jeśli zachodzą jakieś sprzeczności w wartościach parametrów, fachowcy wdrażają odpowiednie rozwiązania techniczne, które dotyczą poszczególnych lub wszystkich elementów w maszynie.

Pracownik firmy Degatron informuje o wystawianiu oświadczenia o zgodności maszyny z minimalnymi wymogami w zakresie BHP, jeśli zachodzi taka prawidłowość. Na życzenie klienta sporządzana jest stosowna dokumentacji, która zabezpieczy przedsiębiorstwo przed ewentualnymi kontrolami i konsekwencjami.

BHP w pracy – dlaczego wszyscy tak bardzo zwracają uwagę na nie?

Bezpieczeństwo i higiena w miejscu pracy jest bardzo ważna. Pracownicy spędzają tam czasami większość swojego dnia, dlatego zapewnienie im godnych warunków jest nieodłącznym obowiązkiem firmy. Jeśli pracodawca dopuści do działania urządzenia, które nie przeszły diagnozy stanu technicznego, powinien liczyć się z konsekwencjami.

Niestety może dojść także do wypadku, po którym pierwsze co zostanie sprawdzone to jakość sprzętu i zadane na nim parametry. Jeśli nie będą zgodne z BHP stanowi to wykroczenie, a maszyna zostanie wyłączona z eksploatacji przez Państwową Inspekcję Pracy.