Mogłoby się wydawać, że wybór drewna opałowego jest prostym zadaniem, jednak nie jest to prawdą. Nie każdy gatunek zapewnia oczekiwany poziom wydajności. Najlepszy wyborem jest opał z drzew liściastych, ponieważ zapewnia on równomierne i długotrwałe spalanie. Niezwykle istotne jest, aby nie był on wystarczająco suchy (maksymalna wilgotność 15%).

Jakie zalety ma drewno workowane?

Materiały opałowe sprzedawane są zarówno luzem, jak i w gotowych opakowaniach. Drewno workowane gwarantuje optymalny poziom wilgotności. Jest ono mniej narażone na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Niezaprzeczalnym plusem jest także łatwiejszy transport. Bez trudu można sprawdzić rzeczywistą wagę dostarczonego opału, co spełni oczekiwania tych, którzy z różnych powodów obawiają się oszustwa.

Drewno w workach jest także prostsze w magazynowaniu. Nie wymaga ono stosowania folii chroniących przed wilgocią. Nie bez znaczenia jest także niekłopotliwe dawkowanie opału. Worki posiadają konkretną pojemność.

Jakie drewno workowane wybrać?

Podczas zakupu drewna workowanego należy kierować się jego jakością. W sprzedaży można znaleźć opał z drzew iglastych, jednak jego właściwości nie są zadowalające. Firma Damir proponuje materiały opałowe z grabu, dębu czy buku.

Drzewa liściaste nie zawierają nadmiernej ilości żywicy, która podczas spalania mogłaby osadzać się na elementach pieca lub kominka. Utrzymanie paleniska w należytej czystości jest absolutną podstawą do tego, aby osiągnąć oczekiwany stopień sprawności działania.