Makulatura produkowana jest nie tylko w pojedynczych gospodarstwach domowych. Duża jej część pochodzi z drukarni, wydawnictw, bibliotek, pracowni introligatorskich i przedsiębiorstw, zmuszonych do magazynowania całych stosów dokumentów w formie papierowej. Nie można pozwolić, by taka ilość odpadów papierowych została zmarnowana. Z tego też względu oddawane są one do skupów, skąd makulatura trafia do recyklingu. Jak wygląda proces odzyskiwania włókien celulozowych?

Jaka makulatura może trafić do skupu?

Nie wszystkie odpady papierowe nadają się do ponownego przetworzenia. Do skupów należy oddawać makulaturę wolną od zanieczyszczeń. Pracownicy firmy nie przyjmą również starych tapet, papierowych artykułów higienicznych czy opakowań, do produkcji których oprócz papieru, użyto jeszcze innych materiałów. Jaką makulaturę można przekazać do skupu? Jak informuje specjalista z Przedsiębiorstwa Surowców Wtórnych – mogą to być stare książki, gazety, katalogi, kartony, tektura czy odpady drukarskie. W przypadku większych ilości odpadów papierowych, niektóre firmy je skupujące, oferują darmowy transport.

Technologia recyklingu makulatury

Cała zebrana makulatura formowana jest w bele. W takiej postaci trafia ona do papierni. Pierwszym etapem recyklingu jest rozwłóknianie odpadów papierowych. Wykorzystuje się w tym celu gorącą wodę. Celem takiego działania jest wyodrębnienie włókien celulozowych. Rozwłókniony papier jest także odbarwiany i  wstępnie oczyszczany przy użyciu substancji chemicznych. Powstałą w ten sposób masę poddaje się dalszemu oczyszczaniu.

Tym razem usunąć należy piasek, zszywacze, spinki i inne elementy, które służą do scalania kartek w jedną całość. Produkt końcowy jest zagęszczany i magazynowany. Zależnie od późniejszego przeznaczenia masy, poddawana jest ona odbarwianiu i bieleniu. Jest to konieczne np. wtedy, gdy z masy ma powstać papier do produkcji gazet lub artykułów higienicznych. W przypadku zaś, gdy masa posłuży do wyrobu np. tektury falistej, etapy te są pomijane.

Dlaczego warto oddawać makulaturę do recyklingu?

Recykling makulatury przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Jego degradacja to temat mocno aktualny, który poruszany jest często na arenie międzynarodowej. Dzięki ponownemu przetworzeniu makulatury oszczędzamy duże ilości wody i energii elektrycznej. Działanie to przyczynia się także do ograniczenia wycinki lasów. Włókna celulozowe pozyskiwane są bowiem z drewna. Warto mieć świadomość, że makulaturę można przetwarzać nawet kilkukrotnie, co znacząco wydłuża okres zdatności do użycia już raz wyprodukowanego papieru.