Ekogroszek to jeden z surowców opałowych – zaliczany do grupy paliw stałych. Najczęściej pozyskuje się go z węgla kamiennego – rzadziej z węgla brunatnego. Ekogroszkiem możesz skutecznie ogrzewać każdy rodzaj obiektu – od domu jednorodzinnego, po obiekt użyteczności publicznej. Dlaczego warto wykorzystać go, jako główny materiał opałowy? Jakie są jego właściwości? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Ekogroszek - właściwości

Ekogroszek to jeden z lepszych materiałów opałowych wśród paliw stałych. Jego najważniejsze właściwości to:

  • niski stopień wilgotności – wynoszący od 4 do 10%;

  • niska zawartość siarki – do 0,6%;

  • wysoka wartość opałowa – na poziomie 23-27 MJ/kg;

  • możliwość przechowywania w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz pod zadaszeniem.

Niska wilgotność oraz znikoma zawartość siarki sprawiają, że ekogroszek to paliwo niezwykle wydajne i ekonomiczne. Co więcej, kotły na ekogroszek są w pełni zautomatyzowane – w związku z tym ich właściciele nie tracą na co dzień czasu na ich czyszczenie i uzupełnianie podajnika.

Ekogroszek – wpływ na środowisko naturalne

Wybierając wysokiej jakości ekogroszek – jaki możesz nabyć m.in. w Składzie Opału Ekogroszek Węgiel Miał Węglowy Opał z miejscowości Broniewo, ograniczasz emisję szkodliwych związków do atmosfery, a tym samym chronisz naszą planetę! Podczas spalania ekogroszku emisja gazów cieplarnianych jest kilkukrotnie niższa od normy określonej w przepisach UE.

Pamiętaj jednak, aby wybrać odpowiedni, przystosowany kocioł na ekogroszek. Zdecydowanie bardziej przyjazny naszemu środowisku jest piec z podajnikiem – w którym proces spalania jest całkowicie bezdymny.

Konserwacja i czyszczenie kotłów na ekogroszek

Ze względu na niską zawartość substancji smolistych oraz „czysty” proces spalania – kotły na ekogroszek nie wymagają codziennego usuwania popiołu oraz częstego czyszczenia. Zgodnie z zaleceniami producentów wystarczy raz na tydzień wyczyścić zbiornik oraz raz w roku przeprowadzić przegląd stanu technicznego.