Ekogroszek to materiał opałowy, który tworzony jest z wysokiej jakości węgla kamiennego lub brunatnego. Produkcja ekogroszku polega zaś na rozdrobnieniu węgla oraz oddzieleniu od niego niskiej jakości elementów. Tym samym tworzony jest produkt opałowy o niewielkiej granulacji, a także wysokiej kaloryczności. Dużą zaletą ekogroszku jest również jego proekologiczność. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Parametry ekogroszku

Ekogroszek może sprzedawany być w workach lub też może być sprzedawany luzem. Takie składy opały jak OLESPOL pomagają swoim klientom przy rozładunku, a także transporcie bez znacznego podwyższenia ceny opału przy skorzystaniu z takiej usługi. Ekogroszek oferowany przez takie firmy jest zaś materiałem opałowym wysokiej klasy. Wyróżnia się on następującymi parametrami użytkowymi:

  • wysoką wartością opałową powyżej 24 Mj/kg,
  • granulacją  5-25 mm,
  • niską spiekalnością 0-50,
  • niską zawartością popiołu do 10%,
  • niską zawartością siarki do 1%,
  • niską wilgotnością do 12%.

Ekogroszek i jego zalety

Ekogroszek to pośrednik między tradycyjnymi materiałami opałowymi o niskiej wartości opałowej oraz o dużej szkodliwości środowiskowej a alternatywnymi źródłami energii, które są odnawialne i proekologiczne. Rozdrobniony, przesiany i wyselekcjonowany węgiel jest także ratunkiem dla całej branży wydobywczej na najbliższe lata silnej transformacji rynku energetycznego, który podąża ku technologiom ekologicznym oraz rekomendowanym przez UE. Ekogroszek ma zatem duże znaczenie dla ekonomii i jest jednym z opałów o znaczeniu strategicznym.

Użytkownicy ekogroszku zwracają zaś uwagę na kilka jego ważnych zalet. Zalicza się do nich:

  • możliwość zastosowania przy kotłach ze zautomatyzowanymi podajnikami,
  • brak zanieczyszczania kotła i przewodów sadzą,
  • znaczne ograniczenie produkcji spalin w tym nieprzyjemnego zapachu,
  • wysoką wydajność,
  • łatwe składowanie i transport,
  • niską cenę.

Zastosowanie ekogroszku

Ekogroszek stosowany może być do ogrzewania domów jednorodzinnych, domów wielorodzinnych, sklepów czy obiektów komercyjnych oraz przemysłowych. Istotne przy tym jest to, iż przystosowany jest głównie do spalania w wysokiej jakości piecach piątej klasy z podajnikami retortowymi. Oczywiście można zastosować go w starszych niezautomatyzowanych kotłach, ale w takim przypadku potencjał ekogroszku niezostanie w pełni wykorzystany.

Wydajność tego materiału opałowego jest dzisiaj szczególnie doceniania przez właścicieli domów jednorodzinnych, które mogą być ogrzewane w sezonie grzewczym zaledwie przy wykorzystaniu jednej tony dobrego ekogroszku. 1000 kilogramów starcza na zimę dla budynku o powierzchni około 100 m2. Koszt worków, które mogą być składowane w piwnicach bez obawy o utratę jakości, wynosi zaś około 800-950 złotych za tonę. Droższy, ale znacznie wydajniejszy jest zaś ekogroszek premium.

Cechy ekogroszku premium

Ekogroszek podwyższonej jakości to najczęściej ekogroszek workowany, który wyróżnia się kalorycznością na poziomie nawet 30 Mj/kg. Obniżona jest też jego zawartość popiołu do zaledwie 3%, a także zminimalizowana jest jego wilgotność. W porównaniu z ekogroszkiem zwykłym ten w standardzie premium ma też niższą zawartość siarki.

Jego cena za jedną tonę jest zaś wyższa o około 100-150 złotych, gwarantując energię cieplną na sezon zimowy dla domu o powierzchni około 150 m2. Stawianie na ekogroszek premium jest zatem bardzo opłacalne.