Na czym polega koagulacja wody basenowej i czy jest zdrowa dla człowieka? Czy używanie nabłyszczaczy do zmywarek oraz odtłuszczaczy jest konieczne? Czy kwas azotowy można używać w ogrodzie? Na te oraz podobne pytania odpowiadają eksperci z firmu ChemiKam z Będzina, uznanego dystrybutora chemii gospodarczej i pralniczej, koagulantów do basenu, nawozów oraz zapachów do sauny.

Czym jest koagulacja wody basenowej?

Podczas korzystania z basenu do wody przedostają się różne zanieczyszczenia, takie jak resztki mydła, szamponów, pozostałości po kremach itp., a ponadto bakterie. Nagromadzenie tych substancji nie tylko byłoby niebezpieczne dla człowieka, ale ponadto zmniejszyłoby atrakcyjność korzystania z tego środka rekreacji, ponieważ woda zrobiłaby się mętna. W ramach pielęgnacji zbiorników basenowych, prócz kontrolowania odczynu pH wody należy także stosować skuteczne środki przeciwko glonom, a ponadto regularnie dokonywać koagulacji.

Znaczna część zanieczyszczeń obecnych w basenie ma tak niewielkie rozmiary, że nie tylko trudno je dostrzec gołym okiem, ale ponadto z łatwością przedostają się przez filtry piaskowe. Dzięki użyciu koagulantów drobinki brudu i bakterii tworzą większe skupiska, które filtr z łatwością wychwyci, dzięki czemu będzie je można szybko i skutecznie usunąć. Preparaty do flukolacji nie zawierają niebezpiecznych dla środowiska składników, pozostają więc bezpieczne w stosowaniu.

– wyjaśnia ekspert z firmy ChemiKam, oferującej między innymi środki do czyszczenia basenów, korektory ph minus, podchloryn sodu i środki przeciw glonom.

Jak prawidłowo dbać o zmywarki?

Oprócz oczywistych elementów, takich jak kosze na naczynia i sztućce, zmywarka składa się również z pompy myjącej, która odpowiada za obieg wody, grzałki przepływowej, ramion spryskujących, przez które woda wydostaje się pod ciśnieniem, pompy odpływowej, odprowadzającej brudy z komory do kanalizacji oraz filtra, którego zadaniem jest zatrzymywanie zabrudzeń przed przedostawaniem się do wnętrza sprzętu. Do regularnych czynności wykonywanych przy zmywarkach w każdym domu należy regularne odkamienianie całego systemu oraz czyszczenie filtra. Czy do korzystania ze zmywarki niezbędne jest również używanie nabłyszczacza?

Teoretycznie nie, jednak bez niego na naczyniach mogą pozostawać nieestetycznie wyglądające zacieki. Środek nabłyszczający niweluje ich powstawanie.

– tłumaczy ekspert z firmy ChemiKam, oferującej płyny do naczyń, preparaty do czyszczenia urządzeń AGD, a także chemię do pralni.

Rola kwasu azotowego w ogrodnictwie

Kwas azotowy znajduje zastosowanie już od XIV wieku, kiedy to stosowano go do produkcji tzw. aqua regia, czyli wody królewskiej, będącej roztworem zdolnym do rozpuszczania złota i platyny. Obecnie ta aktywna chemicznie i silnie korodująca substancja wykorzystywana jest w produkcji tworzyw sztucznych, paliwa rakietowego, środków wybuchowych, a ponadto nawozów sztucznych.

W wyniku zneutralizowania kwasu azotowego amoniakiem powstaje azotan amonu, bodajże najważniejszy składnik nawozów mineralnych, dostarczający roślinom, zarówno ozdobnym, jak i uprawnym, niezbędnego do ich wzrostu azotu i to w dobrze przyswajalnych dawkach. Kwasem HNO3 można ponadto skutecznie zakwaszać podłoże.

– informuje ekspert z firmy ChemiKam.

Kwasu azotowego nie wolno jednak nadużywać, ponieważ uwolnienie większej ilości tego roztworu do środowiska zagraża życiu zarówno roślin, jak i zwierząt, a nawet ludzi.

– dodaje ekspert.