Związki lotne bywają szkodliwe, a czasami nawet zabójcze. Aby chronić zdrowie, warto zaopatrzyć się w specjalistyczne wykrywacze gazu. W jaki sposób działają takie urządzenia? Do czego służą mierniki przenośne gazu? Czy w każdym domu powinny się znajdować domowe detektory gazu ziemnego? Na te oraz podobne pytania odpowiadają eksperci z koszalińskiej firmy Gas Technika, oferującej systemy detekcji gazów wybuchowych oraz inne, pomiarowe urządzenia.

W jaki sposób działają wykrywacze gazu?

Zadaniem detektorów gazu jest nieustanna kontrola stężenia w powietrzu niebezpiecznych związków lotnych, takich jak gaz ziemny, płynny, a także tlenek węgla. Jeszcze do niedawna urządzenia służące do detekcji metanu stosowano wyłącznie w kopalniach. Ponieważ jednak gaz ziemny uwalnia się również w niektórych zakładach produkcyjnych i przedsiębiorstwach, w związku z wykorzystaniem go na przykład w charakterze paliwa opałowego, a także surowca służącego do produkcji materiałów sztucznych, obecnie wykrywacze metanu stanowią obowiązkowy element wyposażenia wszędzie tam, gdzie gaz ten ma zastosowanie. Zarówno ze stacjonarnych detektorów, jak i modeli przenośnych korzysta się więc powszechnie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, browarniczym i rolnym, między innymi w szklarniach, na fermach drobiu oraz magazynach żywności.

Czujniki mają postać niewielkich urządzeń. W ich wnętrzu znajduje się półprzewodnik, który pych o wejściu w reakcję z ulatniającym się gazem zmienia właściwości przewodzenia prądu, to zaś skutkuje natychmiastowym uruchomieniem alarmu.

– wyjaśnia ekspert z firmy Gas Technika w Koszalinie, oferującej między innymi systemy detekcji amoniaku, przenośne i stacjonarne urządzenia wykrywające gaz toksyczny, a ponadto również praktyczne zawory odcinające dopływ gazu.

Czy detektory gazu ziemnego to dobre rozwiązanie do domu?

Jak najbardziej. Chociaż drażniący, specyficzny zapach jest celowo, dla bezpieczeństwa dodawany do gazu, w przypadku ulatniania się musi minąć dłuższa chwila, zanim da się go wyczuć. Nieszczelność może również powstać podczas nieobecności domowników, a do wybuchu, jak wiadomo, wystarczy jedna iskra.

Dzięki domowemu czujnikowi gazu ziemnego można czuć się w pełni bezpiecznie. Urządzenie nieustannie kontroluje stężenie substancji. W momencie, kiedy dozwolona wartość zostanie przekroczona, włączy się alarm, właściciel zaś zostanie o tym fakcie powiadomiony dzięki aplikacji na smartfonie lub tablecie i będzie mógł zareagować, na przykład wzywając odpowiednie służby.

– wyjaśnia ekspert z firmy Gas Technika.

Drugim, niezwykle przydatnym urządzeniem jest czujnik tlenku węgla, powszechnie określanego jako czad. Ten silnie trujący gaz, ponieważ jest bezwonny i bezbarwny, a ponadto lżejszy od powietrza, dzięki czemu łatwo się z nim miesza, stanowi zagrożenie dla życia ludzkiego, dlatego wszędzie tam, gdzie korzysta się z ogrzewania paliwami stałymi, warto postarać się detektor.

– dodaje ekspert.