Toczenie CNC znajduje szerokie zastosowanie w wielu branżach przemysłowych, rolnictwie, motoryzacji, a nawet dekoratorstwie. Obróbka skrawaniem pozwala uzyskać przedmioty metalowe o bardzo precyzyjnych kształtach i bardzo dużej powtarzalności, co sprzyja produkcji identycznych detali na masową skalę. Sprawdźmy, co na temat tego procesu mówi pracownik firmy Kooperacja.

Na czym polega toczenie CNC?

Tokarki CNC działają analogicznie do tradycyjnych urządzeń, ale są o wiele bardziej precyzyjne. Zastosowanie nowoczesnej techniki sterowania elementami odpowiedzialnymi za obróbkę umożliwia szybkie wykrycie błędów i ich natychmiastową korektę. Natomiast wprowadzone do komputera parametry zapewniają wysoką precyzję prac z zachowaniem wszelkich detali. 

Obróbka skrawaniem polega na oddzieleniu wierzchniej warstwy materiału z obrabianego elementu za pomocą noża tokarskiego. Aby uzyskać pożądany efekt, umieszczamy przedmiot w tokarce, a następnie wprowadzamy go w ruch obrotowy. Nóż tokarski ścina kolejne warstwy przez wykonywanie ruchów liniowych. W zależności od tego, jaki kształt chcemy uzyskać, możemy wykonywać toczenie poprzeczne, wzdłużne, kształtowe lub kopiowe.

– mówi pracownik firmy Kooperacja.

Wszechstronność tokarek CNC

Toczenie CNC pozwala obrabiać zarówno powierzchnie zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Jak wyjaśnia specjalista z firmy Kooperacja, ta uniwersalna metoda obróbki skrawaniem daje możliwość uzyskania pożądanego rozmiaru, formy oraz kształtu przedmiotu, dlatego jest powszechnie wykorzystywana w branży przemysłowej do wytwórstwa seryjnego. Zastosowanie nowoczesnych maszyn to szansa na zminimalizowanie ryzyka błędów ludzkich i strat materiałowych. Nowoczesne urządzenia stosowane w firmie Kooperacja działają bezobsługowo, dlatego zadanie operatora ogranicza się do wstępnego zaprogramowania. Jeżeli szukasz alternatywy dla manualnej obróbki i chcesz odciążyć pracowników od wykonywania żmudnych czynności, toczenie CNC to rozwiązanie dla Ciebie.