Jakie materiały zalicza się do metali kolorowych? Czym charakteryzuje się spawanie TIG? Czy wykonanie balustrady obwarowane jest jakimiś przepisami prawnymi? Te oraz podobne pytania zadaliśmy ekspertowi z firmy Tespa z Krakowa, zajmującej się spawaniem i cięciem metalu, obróbką metali kolorowych, tworzeniem konstrukcji metalowych na zlecenie, takich jak balustrady nierdzewne, a ponadto naprawą i modernizacją maszyn rolniczych.
Czym są metale kolorowe?
Metale dzielą się na żelazne, czyli takie, które w swoim składzie mają żelazo oraz kolorowe, które tego pierwiastka nie posiadają. Tę drugą grupę, nazywaną również metalami niezależnymi, cechuje brak magnetyczności oraz charakterystyczny połysk. Metale kolorowe dzielą się na lekkie, takie jak tytan, który trudno się topi i łatwo topliwe aluminium i magnez oraz ciężkie, do których zalicza się łatwo topliwy cynk, ołów, cyrkon, bizmut, kadm i cyna, trudno topliwy kobalt, cyrkon, pallad, nikiel, miedź, srebro, złoto i platyna, a ponadto bardzo trudno topliwy wolfram, tantal i molibden.
Ponieważ metale niezależne oraz ich stopy, takie jak mosiądz czy brąz są dobrymi przewodnikami ciepła, znajdują zastosowanie w gospodarce oraz wielu dziedzinach techniki.
– informuje ślusarz z firmy Tespa, zajmujące się obróbką metali, a także usługami zgrzewania, spawaniem tytanu oraz produkcją konstrukcji aluminiowych.
Czym charakteryzuje się spawanie TIG?
Usługi spawania polegają na nagrzewaniu materiałów, stopieniu ich w miejscu łączenia, a następnie połączeniu. W procesie tym można wykorzystywać dodatkowe spoiwo bądź nie.
Metoda TIG przeznaczona jest do spawania metali nisko- oraz wysokostopowych, czyli aluminium, miedzi, magnezu, niklu oraz ich stopów.
– wyjaśnia ekspert z krakowskiej firmy Tespa, która zajmuje się między innymi spawaniem maszyn budowlanych i posiada certyfikaty: TUV, oznaczające, że przedsiębiorstwo spełnia wszystkie, wymagane prawem standardy dotyczące produktów, a ponadto UDT, potwierdzające kompetencje spawaczy na poziomie specjalnym.
Jakie dyrektywy prawne są wymagane przy produkcji balustrad i poręczy?
Chociaż wydawać by się mogło, że balustrada jest konstrukcją na tyle prostą, że w jej produkcji wystarczy się kierować zdrowym rozsądkiem, okazuje się, że prawo szczegółowo określa budowę również tego typu zabezpieczeń, aby zapewniały skuteczną ochronę przed wypadnięciem.
Przepisy mówią, że we wnętrzach mieszkań oraz w budynkach jednorodzinnych balustrada powinna się znajdować na wysokości przynajmniej 0,9 m od podłoża, podczas kiedy w przypadku domów wielorodzinnych, zbiorowego zamieszkania, wychowania i oświaty, a ponadto w obiektach świadczących opiekę zdrowotną, minimalna odległość od podłogi ma wynosić 1,1 m.
– informuje ekspert z firmy Tespa.
To jednak niejedyny wymóg. Otwory znajdujące się pomiędzy elementami wypełnienia balustrady mogą mieć maksymalnie 0,12 m szerokości w przypadku zakładów opieki zdrowotnej oraz budynków wielorodzinnych i oświatowych. W pozostałych budowlach odległość ta jest odrobinę większa i wynosi 0,2 m. Co więcej, sama konstrukcja musi mieć taką budowę, aby wspinanie się i zsuwanie po poręczy było niemożliwe dla dzieci. Dyrektywa obejmuje oczywiście o wiele więcej szczegółowych wytycznych, zwłaszcza w zakresie samych poręczy, ich długości, zakończenia, a nawet koloru.
Wykonywane przez nas balustrady są w pełni zgodne z obowiązującym prawem i zapewniają pełne bezpieczeństwo osób korzystających z nich.
– Dodaje ekspert.