Wybór dobrej jakości paliwa przynosi więcej korzyści niż utrzymanie wysokiego komfortu cieplnego. Inwestując w węgiel od sprawdzonego dostawcy Rampa PUH, minimalizujemy szkodliwe oddziaływanie opału na środowisko i czynimy oszczędności. Inwestycja w tanie paliwo może być pozornie opłacalna, ale w dłuższej perspektywie doprowadzić do awarii kotła, wymusi częstsze dokładnie opału do pieca i będzie mieć negatywny wpływ na jakość życia.

Jak rozpoznać dobry opał?

Jakość opału węglowego może być oceniona dopiero podczas spalania, niemniej warto zwrócić uwagę na kilka cech fizycznych świadczących o potencjale produkcji energii. Pierwszą z nich jest kolor – dobry jakościowo węgiel jest intensywnie czarny i pozbawiony szarych prześwitów (im bardziej szary surowiec, tym mniejsza kaloryczność). Białe elementy formujące się w paski mogą świadczyć o zbyt dużej ilości kamienia przyczyniającego się do powstawania większej ilości popiołu – mówi ekspert z Rampa PUH. Co więcej, węgiel musi być suchy – duży ciężar opakowania może świadczyć o nadmiernym zawilgoceniu opału. W przypadku ekogroszku wilgotność nie może przekraczać 15%.

Jakość opału – wyznaczniki

Materiały opałowe, dostępne w ofercie Rampa PUH, posiadają certyfikaty informujące o podstawowych parametrach produktów węglowych. Kupując węgiel, warto zwrócić uwagę na jego kaloryczność, czyli wartość opałową. Najlepsze paliwa posiadają kaloryczność na poziomie 23-28 MJ/kg, co pozwala uzyskać optymalne ilości energii ze spalania jednostki. Wybierając produkty o niskiej wartości tego współczynnika, można odczuwać problemy ze spalaniem i eksploatacją kotła.
Eksperci z Rampa PUH ostrzegają, że niektórzy producenci podają informacje o cieple spalania zamiast kaloryczności opału. Wartość ciepła spalania jest zawsze wyższa od kaloryczności, przez co klienci mogą zostać wprowadzeni w błąd i wybrać opał niskiej jakości.

Istotne parametry węgla – na co zwrócić uwagę?

Ważnym parametrem określającym jakość węgla jest uziarnienie, które powinno być dostosowane do typu kotła (informacje o pożądanej granulacji można znaleźć w instrukcji producenckiej). Równie istotna jest spiekalność, czyli tendencja do tworzenia spieków, które mogą blokować podajnik – im niższa, tym lepiej. Dobrej jakości opał powinien mieć niską zawartość popiołu i siarki. Oferta Rampa PUH obejmuje produkty o zawartości popiołu nieprzekraczającej 10% i siarki na poziomie 0,6%, co pozwala zminimalizować szkodliwy wpływ opału na środowisko naturalne. Sprawdź to sam!