Recykling surowców wtórnych to dzisiaj dziedzina bardzo zaawansowana technologicznie i przede wszystkim stale się rozwijająca. Kiedyś uszkodzone sprzęty RTV i AGD, czy pojazdy, tylko w niewielkim stopniu poddawane były odzyskowi nieuszkodzonych materiałów. Dzisiaj można zaś traktować jako surowiec wtórny, niemalże każdy wyrzucony przedmiot – odpadem recyklingowym są bowiem tworzywa sztuczne, makulatura, szkło, metale żelazne i nieżelazne. Te ostatnie w dużej mierze znajdują się w starych telewizorach i radiach, w lodówkach, czy też w przewodach.

Elektrośmieci – jakie surowce są odzyskiwane?

Do elektrośmieci zalicza się przede wszystkim uszkodzony sprzęt RTV i AGD, a także różnego rodzaju baterie, czy nawet akumulatory. Do działu właśnie elektrośmieci w nowoczesnych skupach surowców wtórnych, trafiają zatem telewizory, lodówki, komputery, kuchenki, telefony komórkowe, a także żarówki, baterie, czy też przewody różnego rodzaju i osprzęt instalacji teletechnicznych oraz elektrycznych. Uogólniając, za elektrośmieci można zatem uznać wszystkie produkty, które miały pośredni lub bezpośredni kontakt z prądem elektrycznym.

Jeśli chodzi zaś o to, jakie surowce wtórne, są odzyskiwane z elektrośmieci, należy przede wszystkim wymienić dużą ilość tworzyw sztucznych, od plastiku, złożonych polimerów, po oczywiście gumę. Ważnymi elementami, są również metale kolorowe, zwane nieżelaznymi i zaliczana do nich miedź. To ona tworzy wiele podzespołów elektronicznych, czy jest częścią budulcową kabli. Warto przy tym wiedzieć, że poziom jej odzysku, w ujęciu ogólnoeuropejskim, stoi na wysokim 40-procentowym poziomie rocznym!

Dlaczego recykling elektrośmieci jest tak ważny?

Na ochronę środowiska, w tym zasobów naturalnych, a także na ekonomię danego kraju, ma wpływ każdy z nas. Analizy prognostyczne, mówią bowiem, że to w złożonym recyklingu należy szukać ratunku dla naszej planety, a także olbrzymich oszczędności, jaki uzyskuje się przy przerobie surowców wtórnych, zamiast przy wydobyciu tych pierwotnych. Skalę ważności odzysku elektrośmieci, ukazują między innymi dane, które mówią, że ze wszystkich wymienianych w ciągu roku telewizorów, ludzie mogliby stworzyć kolumnę wyższą o 50 razy od Mount Everest! Innym przykładem, są plastikowe elementy lodówek. Z nich dzisiaj wielu producentów tworzy między innymi wysokiej jakości samochodowe kołpaki!

Interesujących przykładów jest znacznie więcej, a olbrzymie znaczenie, dla odpowiedniego zagospodarowania elektrośmieciami, mają dzisiaj zarówno właściciele firm produkcyjnych, jak i też my wszyscy. To właśnie ludzie są pierwszym ogniwem długiego łańcucha recyklingowego. Jego powodzenie/ciągłość, zależy zatem od tego, czy jesteśmy świadomi ekologicznych zagrożeń. W uświadamianiu ich pomaga między innymi firma TOM-BUD Tomasza Bandury, do której warto zgłosić się z zalegającym w piwnicy, czy na strychu sprzętem AGD i RTV. Pamiętaj, przy tym, że pozostawienie takich odpadów nawet na śmietniku, jest dzisiaj karane grzywną!