Elementy takie, jak łożyska mają stosunkowo niewielki rozmiar. Jednak nie oznacza to, że są mało istotne. W gruncie rzeczy odgrywają rolę kluczową w działaniu wielu maszyn. Dlaczego? W dużej mierze dlatego, że pozwalają na redukcję tarcia pomiędzy poszczególnymi częściami urządzenia, a to nie tylko usprawnia jego działanie, ale również wydłuża żywotność. Dlatego podczas produkcji łożysk, istotne są materiały wykorzystane w tym procesie.

W jakim celu stosuje się łożyska?

Jednym z powodów jest redukcja tarcia pomiędzy elementami. Drugim, bardzo istotnym jest możliwość trwałego połączenia pomiędzy elementami maszyny, co pozwala zapobiec ich wypadaniu. Ważna jest także redukcja hałasu, który towarzyszy pracy poszczególnych urządzeń.

To jednego z najbardziej popularnych typów łożysk zalicza się te tłoczone. Mają swoje zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, podczas produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, jak też innych sektorach. Wśród tej grupy najczęściej stosowane są łożyska kulkowe. Wszystko za sprawą ich uniwersalności – mówi specjalista formy Agros, która zajmuje się produkcją tego rodzaju elementów. Dzięki ogromnemu doświadczeniu firma zapewnia najwyższej jakości części.

Typy łożysk tłoczonych

Elementy takie, jak łożyska tłoczone różnią się między sobą budową z uwagi na ich specyficzne przeznaczenie. Wśród najczęściej spotykanych, występują:    

  • łożyska walcowe – sprawdzają się   wszędzie tam, gdzie występuje obciążenie osiowe, które należy przenieść na inne elementy
  • łożyska baryłkowe – dedykowany dużej wielkości wałom oraz sporym obciążeniom
  • łożyska stożkowe – elementy tego typu wykorzystuje się do przenoszenia dużych obciążeń osiowych oraz promieniowych
  • łożyska igłowe – doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie ważne jest, aby elementy nadawały się do ciągłej pracy przy wysokich obrotach, dodatkowo stosuje się je do przenoszenia obciążenia promieniowego

Jeśli poszukujesz sprawdzonych części do maszyn przemysłowych i nie tylko, zapoznaj się bliżej z ofertą firmy Agros.