Wózek to jedna z podstawowych maszyn używana do wielu prac związanych z załadunkiem czy też pracami porządkowymi. Pracując z nimi, może dojść do różnych awarii. Ich przyczyna może leżeć w błędach w użytkowaniu sprzętu, wypadkach losowych, czy też naturalnemu zużyciu się poszczególnych części. Pomoc firmy Fork-Up w zakresie prac konserwacyjnych i serwisu wózków widłowych może pomóc uniknąć szeregu usterek. W jaki sposób?

Co prowadzi do awarii wózków widłowych?

Chcąc wiedzieć, jak zapobiegać przerwom w działaniu wózków, dobrze jest poświęcić chwilę uwagi, na poznanie ich newralgicznych miejsc, które najczęściej ulegają awarii. Jak wyjaśnia nam ekspert z firmy Fork-Up Marek Smoliński:

Głównym problemem, z którym często musimy się zmierzyć, w ramach usługi naprawy wózków widłowych jest usterka systemu obsługi wideł. Przeważnie dochodzi do tego w wyniku uszkodzenia złączy, zaworów, połączeń linowych, czy też wycieku oleju. Podobnie często psuje się układ kierowniczy i skrzynia biegów. Cokolwiek nie działoby się z maszyną, ważne jest natychmiastowe reagowanie na wszelkiego rodzaju odchylenia od jej standardowej pracy. Użytkowanie uszkodzonego wózka może doprowadzić do głębszych awarii i dłuższego okresu wyłączenia sprzętu z pracy.

Serwis i konserwacja wózków widłowych

Skutecznym sposobem na zapobieganie tego typu historiom, jest regularne przeprowadzanie prac konserwacyjnych i serwisowych. Nie można też unikać wymiany zużytych podzespołów. Nie licząc nieumiejętnej obsługi urządzeń, większości usterek można uniknąć. Wystarczy użytkować wózek widłowy zgodnie z instrukcją obsługi, przez wykwalifikowany do tego celu personel. Jak zapewnia nas nasz rozmówca z firmy Fork-Up Marek Smoliński, która od wielu lat specjalizuje się w regeneracji i serwisie wózków widłowych, nawet błędy ludzkie prowadzące do np. wygięcia czy skręcenia wideł, są niemal do wyeliminowania przy odpowiednio ułożonym planie szkoleń. Przeciążanie wózków, praca z niedostosowaną do wagi ładunku prędkością maszyny też nieuchronnie prowadzi do problemów. Podobnie jest ze wspomnianym „ociąganiem się” z wymianą bądź regeneracją materiałów eksploatacyjnych. Przeglądy konserwatorskie to jedyny sposób unikania poważnych usterek wózków widłowych. Pozwalają wykryć wszelkie nieprawidłowości w ich działaniu we wczesnym stadium, przez co naprawa jest szybka i mniej kosztowna. Niemal zawsze przeglądy techniczne wózków wykonuje się co 30 dni. Tylko w określonych sytuacjach, producent może sugerować przeprowadzanie ich rzadziej.