Folia polietylenowa jest powszechnie wykorzystywana w wielu branżach. Wyróżnia się termoplastycznością i giętkością. Służy przede wszystkim do pakowania i zabezpieczania różnych produktów. Na rynku dostępnych jest jednak kilka odmian folii – najczęściej możemy spotkać się z określeniami LDPE i HDPE. Warto zatem przyjrzeć się im bliżej i poznać najważniejsze różnice. 

Czym charakteryzuje się folia HDPE?

Początkowo należy wspomnieć, iż zarówno LPDE, jak i HDPE powstały w wyniku polimeryzacji z wykorzystaniem etylenu. Różnica tkwi jednak w zastosowanym podczas produkcji ciśnieniu. HDPE to polietylen o wysokiej gęstości. Skrót pochodzi od angielskiego sformułowania ,,high density polyethylene’’. To folia szeleszcząca, którą zwykle możemy spotkać w formie jednorazowych reklamówek z supermarketów. Uważa się, że jest twardsza, niż LDPE. Jej zalety to m.in. wytrzymałość na czynniki mechaniczne, wysoka temperatura topnienia, odporność chemiczna. Materiał ten jest jednak mniej elastyczny – nie będziemy w stanie rozciągnąć go bez rozerwania. 

Folia HDPE ma więc optymalne właściwości, które pozwalają na jej zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Nietoksyczność i nieprzepuszczalność wilgoci sprawiają, iż można w niej przechowywać produkty żywnościowe. Znajdziemy ją jednak nie tylko w sklepach spożywczych. Ze względu na swoją wytrzymałość, może być wykorzystywana do pakowania produktów budowlanych i chemicznych. Stanowi przy tym dobre zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi, na przykład podczas transportu. Z tej folii produkuje się też worki na śmieci. Nie zawsze jednak HDPE sprawdzi się najlepiej – w niskich temperaturach charakteryzuje się wysoką kruchością. 

Jakie są właściwości folii LDPE?

Jak zostało wspomniane, folia LDPE również należy do termoplastików powstałych w procesie polimeryzacji. W przeciwieństwie do HDPE, to polietylen o niskiej gęstości - ,,low density polyethylene’’. Cieszy się dużą popularnością w różnych branżach. Reklamówki z folii LDPE także dostępne są w supermarketach, jednak zazwyczaj sprzedawane za wyższą opłatą. Materiał ten jest bowiem znacznie grubszy, co sprawia, że z powodzeniem może utrzymać wszelkiego rodzaju ciężary. Posiada także charakterystyczny połysk. Istotną zaletę folii LDPE stanowi również duża rozciągliwość, która wyróżnia ją od odmiany HDPE. 

Folia LDPE doskonale zabezpiecza towary przed brudem i wilgocią. Jest w stanie zastąpić inne opakowania, takie jak kartony czy skrzynie. Jak informują specjaliści z firmy Pio-Mar z Zawodzia, z tego materiału można wytwarzać produkty o różnych kolorach, rozmiarach oraz grubości – m.in. torebki do żywności, worki na śmieci czy też worki na ubrania ze skosem na wieszak. Istnieje także możliwość naniesienia nadruku. Wyroby z folii LDPE znajdą zatem swoje zastosowanie w wielu przedsiębiorstwach, natomiast opcja dostosowania poszczególnych parametrów pozwoli na personalizację i spełnienie oczekiwań odbiorców.