Formy wtryskowe zalicza się do narzędzi precyzyjnych. Są to niezwykle ważne elementy linii technologicznych będące przeznaczone do produkcji masowej. Należy wiedzieć, że gdyby nie one, to nie mielibyśmy możliwości nadania określonego kształtu produktom np. z tworzyw sztucznych. Jednak żeby tak właśnie było, to trzeba zaznaczyć, że forma wtryskowa musi być odpowiednio zaprojektowana. Jak powinno to przebiegać? Co warto wiedzieć o formach wtryskowych? Komu zlecić ich produkcję? Sprawdź!

Z jakiego materiału wykonuje się formy wtryskowe?

Stal to zdecydowanie najpopularniejszy materiał, z którego wykonuje się formy wtryskowe. Jednak trzeba wiedzieć, że to nie jest takie proste. Aby wszystko przebiegło prawidłowo, to trzeba dokonać odpowiedniego wyboru odmiany stali. Do wykonania korpusu formy stosuje się stal węglową, która ma bardzo wiele zalet - przede wszystkim jest bardzo wytrzymała. Jednak jak wszystko inne - ma również swoje wady, którą jest twardość. Z tego właśnie powodu wstawki formujące wytwarza się ze stali o twardości mającej mniej więcej 30 HRC. Taka odmiana stali ma świetny wpływ na obróbkę skrawania, co jest bardzo ważne, jeśli chodzi o kształtowanie kieszeni pod wstawki formujące oraz wiercenia otworów układy chłodzenia i wypychaczy.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Gdybyśmy mieli stwierdzić, co jest najważniejsze przy projektowaniu formy wtryskowej, to z pewnością byłby to dobór odpowiedniego materiału. Materiał jest tutaj zdecydowanie najważniejszy, gdyż to właśnie on ma największy wpływ zarówno na efekt estetyczny wypraski, jak i jej dokładność. To jeden z powodów, dla którego nierzadko stosuje się stal narzędziową do pracy na gorąco, którą wyróżnia między innymi bardzo mała skłonność do powstawania pęknięć hartowanych. Jej inną zaletą jest świetna wytrzymałość mechaniczna.

Choć wielu osobom może się wydawać, że projekt formy wtryskowej to dość prosty proces, to jednak jest zupełnie na odwrót. Jeśli chcemy stworzyć formę wtryskową, która będzie nam służyć przez długi czas, to do jej realizacji zdecydowanie powinniśmy wybrać fachową firmę - taką jak na przykład El-Plast Agnieszka Falkiewicz. Podejmując współpracę z tą firmą, możemy mieć pewność, że wszystko przebiegnie pomyślnie. Spotkamy się tutaj z profesjonalnym podejściem do każdego klienta, co jest bardzo ważne. Warto też tutaj wspomnieć o szerokiej ofercie powyższej firmy - znajdziemy w niej również między innymi systemy mocowań, uchwyty, opaski, czy uchwyty elektryczne.