Frezarka to jedno z podstawowych narzędzi stosowany w branży meblarskiej. Wykorzystuje się je przede wszystkim do obrabiania dwóch podstawowych surowców, używanych do produkcji mebli - drewna oraz metalu. Odpowiedni dobór frezarki może znacząco przyspieszyć proces produkcji, zwiększyć wydajność pracy, a co najważniejsze zagwarantować najwyższą jakość wykończenia mebli. Sprawdź, czym się kierować przy wyborze frezarki i jakie jest jej zastosowanie.

W jakich pracach znajdują zastosowanie frezarki?

Frezarki określane są też obrabiarkami. Możemy za jej pomocą nadać pożądany kształt danemu elementowi metodą tzw. skrawania. Wykończony w ten sposób materiał ma równą, gładką powierzchnię. Frezarka to niezwykle precyzyjne narzędzie, dzięki czemu uzyskujemy estetyczny efekt końcowy.

Frezarki mają szerokie zastosowanie szczególnie przy produkcji mebli. Możemy za ich pomocą m.in:

  • wykonać rowkowanie i żłobienia,
  • nadać krawędziom pożądany kształt i wygładzić je,
  • wyrównać powierzchnię, usunąć resztki starej farby,
  • zrobić otwory różnej wielkości
  • wykonać zdobienia, takie jak wzory, napisy i inne.

Jaki rodzaj frezarki wybrać?

Każda frezarka wyposażona jest we wrzeciono oraz frezy. To jakiego rodzaju i długości frezy dobierzemy zależy od efektu jaki chcemy uzyskać za pomocą tego narzędzia. Ze względu na budowę możemy wyróżnić dwa podstawowe typy frezarek: górnowrzecionowe i dolnowrzecionowe.

Frezarki górnowrzecionowe charakteryzują się tym, ze w których wrzeciono znajduje się nad blatem stołu. Doskonale sprawdzą się w przypadku prostszych i powtarzalnych prac, np. Równomiernego rowkowania. Są zdecydowanie bardziej bezpieczne w obsłudze niż frezarki dolnowrzecionowe, dlatego nadadzą się również dla amatorów stolarstwa.

We frezarkach dolnowrzecionowe wrzeciono umiejscowione jest pod blatem. Ten rodzaj frezarki wymaga wprawy i doświadczenia w operowaniu podobnymi maszynami, dlatego polecany jest głównie dla profesjonalistów. Wykonamy nią bardziej zaawansowane prace, wymagające precyzji, takie jak skomplikowane wzory i żłobienia. Ten typ frezarki doskonale poradzi sobie również z bardziej wymagającym typem surowca, z twardszym drewnem.

Specjaliści z firmy Siwres radzą, aby przed zakupem frezarki przeanalizować również inne parametry, które wpływają na jej wydajność i precyzję działania. Najważniejsze z nich to:

  • moc urządzenia
  • prędkość obrotów,
  • długość skoku frezarki

Dodatkowym atutem, który zwiększa komfort pracy są ograniczniki mikrometryczne i rewolwerowe oraz  oświetlenie punktowe, skierowane na obrabiany fragment materiału.