Frezowanie CNC to nic innego jak metoda obróbki, podczas której wykorzystuje się specjalne narzędzie nazwane ploterem CNC. Obróbka skrawaniem wykorzystywana jest w wielu branżach, ze względu na to, że poddawane materiały są z innego tworzywa. Frezowanie CNC połączone jest z pracą maszyny sterowanej numerycznie, co umożliwia sprecyzowanie wymiarów obrabianego tworzywa. Sprawdź, jakie zastosowanie posiada metoda frezowania CNC.

Technologia frezowania CNC – gdzie możesz wykorzystać?

Frezowanie CNC jest technologią, która umożliwia sprawne i precyzyjne nadanie kształtu różnym materiałom. Frezarki dzięki technice wykrawania są w stanie stworzyć skomplikowane formy i detale dla takich tworzyw, jak: drewno, mosiądz czy aluminium. Technologia ta znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle, meblarstwie, oświetleniu czy motoryzacji. Przy użyciu frezarki jesteś w stanie wykonać najróżniejsze elementy techniczne i mechaniczne w swojej pracy. Usługa frezowania jest niezwykle przydatna, ponieważ pozwala uzyskać zadowalające efekty obróbki, których nie da się osiągnąć innymi metodami.

Frezowanie CNC vs bezpieczeństwo

Aby metoda frezowania była bezpieczna, muszą zostać spełnione odpowiednie warunki pracy. Liczą się również umiejętności pracownika. Podczas obróbki bardzo ważne jest sprawdzenie osłon śruby, która mocuje frez. Skontrolowane powinny być również osłony zabezpieczające przed dotknięciem przez operatora. Jak podkreśla specjalista z PKN Ziemba-Obróbka Metali:

W naszej firmie wykwalifikowani pracownicy zapoznają się z dokumentacją techniczno-ruchową i dokładnie sprawdzają działanie urządzeń sterujących. Ponadto pilnują oni, aby dopuszczane do obróbki materiały nie przekraczały wymiarów urządzenia.

Równie ważny jest odpowiedni uchwyt każdego z elementów poddawanych ingerencji maszynowej w warsztacie obróbki skrawaniem. Nieprawidłowy uchwyt może doprowadzić do wyrwania z uchwytu i przebicia obudowy maszyny.

Ile kosztuje frezowanie CNC?

Koszty za frezowanie CNC bardzo mocno różnią się od siebie, przede wszystkim ze względu na rodzaj obrabianego materiału. Z pewnością droższa będzie obróbka materiałów twardszych, jakich jak PCV, HIPS, HPL czy ABS. Zwykle jest to wielokrotność tego, ile trzeba zapłacić przy materiałach miękkich. Zdecydowanie najdroższe dla klienta będzie frezowanie aluminium, cyny, mosiądzu lub miedzi. Pod uwagę należy również wziąć grubość materiałów oraz długość linii frezowania. Najlepiej całość zamówienia skonsultować z firmą, do czego zachęcamy.