Technologie obróbki metali rozwijają się w bardzo dynamicznym tempie, pozwalając na wykonywanie procesów niesamowicie wydajnych, precyzyjnych oraz bezpiecznych dla pracowników, czy środowiska naturalnego. Obecnie najnowocześniejszymi maszynami są zaś te oparte o rozwiązania CNC. Mowa o komputerowym sterowaniu numerycznym, które jest rozszerzane o moduły FFS, CAD, czy CIM (kolejno: elastyczny system wytwarzania, komputerowe wspomaganie projektowania, komputerowe zintegrowane wytwarzanie).

Zastosowanie technologii CNC

Zastosowanie technologii CNC w przemyśle jest bardzo szerokie i dotyczy zarówno obróbki materiałowej drewna, szkła, tworzyw sztucznych, jak i również metali. To na nich warto jednak głównie się skupić, ponieważ to one są dzisiaj surowcem wykorzystywanym w setkach branż, od energetyki począwszy, na budownictwie czy motoryzacji kończąc. Technologia CNC, pozwala zaś na zautomatyzowane, proekologiczne, niesamowicie wydajne, a także precyzyjne wytwarzanie wyrobów o niewielkich rozmiarach, oraz tych wielkogabarytowych. Skrócony proces technologiczny, jest zaś obserwowany przy produkcji – obróbce – seryjnej oraz detalicznej.

Działanie technologii CNC

Obecnie technologia CNC jest przede wszystkim wykorzystywana przy procesach frezowania oraz toczenia, pozwalając na realizację bardzo złożonych projektów w zautomatyzowany sposób. Ogranicza to nie tylko czas procesu produkcji, ale również koszty, zapewniając równocześnie niewielką stratę materiału roboczego oraz gwarantując precyzję co do setnych jednego milimetra! Jest to możliwe przede wszystkim dzięki zintegrowanemu mikrokomputerowi, który przejmuje wszystkie funkcje sterownicze oraz regulacyjne maszyny. Wykorzystuje on do tego wewnętrzną pamięć programów i podprogramów, a także własnych dysków twardych. Dzięki temu cały cykl sekwencji ruchów narzędzi może być zapamiętany i powtórzony nawet po wielu miesiącach od ostatniej serii produkcyjnej.

Największe zalety obrabiarek CNC

Do zalet ogólnych obrabiarek CNC takich, jak te INDEX ABC, DOOSAN PUMA, TSUGAMI B0266E-II, AXILE G6 oraz OKUMA MULTUS U3000, które znajdują się w barku maszynowym firmy Mikrotec można zaliczyć szybszy oraz tańszy proces produkcyjny, większą precyzję roboczą, możliwość realizowania bardzo złożonych projektów, czy też znacznie ograniczone zużycie energii. Uwagę zwrócić również należy na: opcję programowania poza maszyną; zautomatyzowane dostosowanie narzędzi do planowanego kształtu i wielkości wyrobu; jednakową jakość przedmiotów z wyeliminowaniem niemalże do zera tych wadliwych; możliwość ustawiania narzędzi poza obrabiarką; czy na to, że cały proces produkcyjny jest komputerowo monitorowany.

Toczenie i frezowanie – oferta firmy Mikrotec

Firma Mikrotec zlokalizowana w Brzozowie, na terenie województwa podkarpackiego, rozpoczęła działalność w 2004 roku i od tego czasu zyskała szerokie grono zadowolonych Klintów. Specjalizuje się w obróbce mechanicznej elementów metalowych. Firma zajmuje się m.in. wytwarzaniem wyrobów metalowych dla lotnictwa, przemysłu, a także dla branży zbrojeniowej. Mikrotec dysponuje bogato wyposażonym zapleczem technicznym - park maszynowy umożliwia obróbkę skrawaniem, toczeniem i frezowaniem. Firma zatrudnia wykwalifikowanych pracowników i pracuje na bazie sprawdzonych rozwiązań, dzięki czemu wszystkie zlecenia realizuje z największą starannością.