Frezowanie metalu jest procesem jego obróbki na przeznaczonych do tego urządzeniach w celu modyfikacji grubości, kształtu oraz powierzchni przedmiotu.

Łożyska, gwinty, rowki - wszystko to może wykonać operator wieloostrzowego narzędzia. Czym jest frezowanie? Jakie wyróżnia się jego rodzaje? Jakie jest zastosowanie tego sposobu obrabiania metalu? Dowiesz się tego wszystkiego dzięki lekturze naszego artykułu.

Czym jest frezowanie?

Frezowanie metalu to rodzaj obrabiania tzw. metodą obróbki skrawaniem. W efekcie tego zabiegu przedmiot uzyskuje pożądany wygląd, czyli taki, który został szczegółowo opisany w projekcie.

W zależności od technologii, a w szczególności ułożenia ostrzy wyróżnia się trzy typy frezowania:

  • walcowe - gdy frez styka się z powierzchnią przedmiotu i obraca się równolegle;
  • czołowe - gdy frez styka się z powierzchnią przedmiotu obrabianą głównie częścią czołową i obraca się prostopadle;
  • skośne - gdy frez obraca się pod kątem innym niż 0° i 90°.

Jest to podstawowy podział, choć nie jedyny. Uwzględniając kształtu metalu poddawanego obróbce, można mówić o frezowaniu pełnym (trzystronnym), niepełnym (dwustronnym) oraz swobodnym (jednostronnym). Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę kryterium kinematyczne (a więc ruchu przedmiotu zgodnie lub przeciwnie do kierunku obrotu ostrzy), wówczas wyróżnimy frezowanie przeciwbieżne i współbieżne. - wyjaśnia operator maszyny CNC z gdyńskiej firmy East West Plastics sp. z o.o.

Nadawanie metalowym przedmiotom oczekiwanej grubości, kształtu i powierzchni jest możliwe dzięki zastosowaniu maszyn wieloostrzowych zwanych potocznie frezarkami. Najbardziej zaawansowane technologicznie są urządzenia typu CNC (ang.Computerized Numerical Control), a więc sterowane numerycznie przez wbudowany komputer. Dzięki temu prace przebiegają szybciej i są bardziej precyzyjne niż przy wykorzystaniu zwykłych frezarek.

Zastosowanie frezarek do metalu?

Obrabiając elementy metalowe przy pomocy frezarki, można w bardzo szybki sposób nadać im oczekiwaną grubość, kształt i powierzchnię.

Urządzenie to ma przy tym bardzo szerokie możliwości i pozwala na wycięcie dowolnego kształtu. Jeśli praca będzie wykonywana na maszynie CNC, wówczas można dodatkowo liczyć na wysoką precyzję wykonanej obróbki.

Obecnie trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek gałąź przemysłu, która byłaby w stanie sprawnie funkcjonować bez dostępu do przedmiotów metalowych poddanych frezowaniu. Są to zarówno dekoracje, jak i gwinty czy koła zębate.

Frezarki (szczególnie te sterowane numerycznie) pozwalają również na uzyskanie wielu identycznych wykończonych przedmiotów np. wiertła, śruby, gwinty. Dzieje się tak, ponieważ po wpisaniu parametrów obrabiania we wbudowany w nią komputer, działa ona bezobsługowo. Dzięki temu kupując w sklepie nawet kilkadziesiąt gwintów czy wkrętów, ma się pewność, że są identyczne.