Gaz jako paliwo stosowane do wytworzenia energii cieplnej cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony inwestorów. To bezpieczna i tania alternatywa dla prądu elektrycznego lub paliw stałych. Jego największą zaletą jest ogromna uniwersalność zastosowania, ponieważ bez żadnych obaw można wykorzystać go zarówno do zasilania całych instalacji, jak i poszczególnych urządzeń grzewczych, czyli ogrzewaczy i promienników. Co warto wiedzieć o drugiej z dostępnych opcji?

Jak działają promienniki gazowe?

Energia cieplna w tego typu promiennikach wytwarzana jest oczywiście ze spalania gazu. Stopniowo gromadzi się ona w tzw. rurze promieniującej, skąd następnie oddawana jest do  konkretnych przedmiotów znajdujących się w obszarze promieniowania. Za największą zaletę gazowych promienników ciepła uważa się niskie koszty eksploatacji, które z finansowego punktu widzenia, są znacznie korzystniejsze niż w przypadku urządzeń elektrycznych. Trzeba jednak pamiętać, iż doprowadzenie gazu ziemnego do obiektu jest kosztochłonne a podłączenia promienników do całej instalacji grzewczej wymaga skorzystania z pomocy doświadczonego fachowca.

            W wielu sytuacjach warto rozważyć opcję zastosowania gazu płynnego magazynowanego w standardowych butlach na propan-butan. Mamy tu do czynienia z mobilną formą użytkowania energii grzewczej. Obecnie powszechna już dostępność butli gazowych i łatwość ich przemieszczania  spowodowały masowy charakter zastosowań zarówno w przemyśle jak i gospodarstwach domowych.  W zależności od lokalnych potrzeb grzewczych i preferencji ekonomicznych inwestor ma możliwości wyboru urządzeń z szerokiej gamy ogrzewaczy konwekcyjnych i promiennikowych. Urządzenia te mogą mieć wersje stacjonarne jak i przenośne. Stwarza to możliwości różnego konfigurowania wyposażenia z uwzględnieniem nie tylko cech użytkowych ale także ozdobnych. 

Co do zasady promienniki gazowe występują w wersji ceramicznej lub rurowej. Pierwsze z nich mają wbudowany ceramiczny generator, w którym spala się mieszanina gazu i powietrza. Drugie natomiast zbudowane są z rury promieniującej wykonanej z wysokogatunkowej stali nierdzewnej. Co jeszcze warto wiedzieć?

Gdzie wykorzystuje się promienniki gazowe?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie musi być jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od tego, czego konkretnie od urządzenia wymaga sam użytkownik. Po pierwsze promienniki gazowe wykorzystywane są w celach technicznych. Mogą służyć zarówno do podwyższenia temperatury w pomieszczeniach znajdujących się wewnątrz budynku, jak i ogrodów zimowych oraz tarasów. Po drugie technologia ta często wykorzystywana jest przez firmy remontowe np. w celu osuszania malowanych lub tynkowanych ścian i sufitów. Po trzecie natomiast, ze względu na swoją efektowną konstrukcję, promienniki tego typu pełnią także funkcję ozdobną.

Poszukując atrakcyjnych ofert zakupu promienników, warto zwrócić uwagę na propozycję przygotowaną przez Zakład Techniczny Propan z Bydgoszczy. To właśnie tutaj wszyscy zainteresowani mogą liczyć na najatrakcyjniejsze ceny oraz miłą atmosferę współpracy. Dzięki swojemu  doświadczeniu pracownicy firmy każdorazowo są w stanie doradzić klientom w wyborze najlepszej z dostępnych opcji. Na wyjątkową uwagę zasługuje jednak obsługa kompleksowa. Fachowcy gwarantują dodatkowo transport oraz montaż urządzeń we wskazanym obiekcie. Firmowy serwis techniczny  ma autoryzację producentów albo importerów w zakresie obsługi  gwarancyjnej i pogwarancyjnej urządzeń grzewczych.