Gazy w przemyśle (techniczne, medyczne, spożywcze) – jakie są i do czego służą

Często wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z faktu, jak wiele gazów znajduje swoje zastosowanie w przemyśle. W różnych jego gałęziach możemy mieć do czynienia z gazami spożywczymi, technicznymi lub medycznymi. Jakie dokładnie są to gazy oraz do czego są one stosowane? Gdzie można je zakupić? O tym poniżej.

Gazy stosowane w medycynie

Na początek warto zacząć od gazów stosowanych w medycynie. Najpopularniejszym i najszerzej wykorzystywanym jest tlen medyczny, stosowany we wszystkich stanach chorobowych, w których występuje zwiększone zapotrzebowanie na tlen. W medycynie znajduje zastosowanie także podtlenek azotu, który doskonale sprawdza się jako środek pomocniczy w znieczuleniach.

Kolejnym gazem medycznym jest dwutlenek węgla, stosowany przede wszystkim w operacjach przeprowadzanych techniką laparoskopową, w endoskopii oraz w krioterapii, a także niektórych zabiegach medycyny estetycznej (karboksyterapia). W medycynie stosuje się także azot medyczny, znajdujący zastosowanie przede wszystkim w krioterapii.

Produkcja gazów medycznych wiąże się ze spełnieniem licznych wymagań w zakresie jakości i bezpieczeństwa, muszą być one odpowiednio przebadane i opatrzone odpowiednimi certyfikatami.

Gazy w technice

W technice (np. spawalnictwo) stosowany jest przede wszystkim argon, używany jako gaz osłonowy do spawania i cięcia łukowego. Argon zapewnia atmosferę obojętną, chroniąc ciekły metal spoiny przed szkodliwym działaniem atmosfery powietrza. Kolejny to acetylen - najbardziej efektywny gaz palny, stosowany jest w palnikach acetylenowo-tlenowych do spawania i cięcia metali, czy też tlen, którego duże ilości stosuje się w produkcji wyrobów metalowych, w procesach m. in. topienie, cięcie i spawanie.

Wśród innych gazów wykorzystywanych w technice wymienić można hel, azot, dwutlenek węgla oraz różnego rodzaju mieszaniny powyższych gazów.

Gazy w przemyśle spożywczym

Gazy znajdują zastosowanie także w przemyśle spożywczym. Jest to przede wszystkim dwutlenek węgla, wykorzystywany do produkcji wody gazowanej, konserwacji produktów, czy wpływania na szybsze dojrzewanie owoców. W przemyśle tym wykorzystuje się także azot i dwutlenek węgla oraz ich przeróżne mieszaniny.

Podobnie jak w przypadku gazów medycznych, gazy spożywcze muszą być odpowiednio przebadane i certyfikowane, celem zapewnienia spełnienia wymagań jakościowych i bezpieczeństwa.

Zakup gazów

Gdzie można kupić takiego rodzaju różne gazy? Otóż idealnym miejscem jest firma Temis Spółka z o.o.. To  rodzinna firma, która zajmuje się dystrybucją różnego rodzaju gazów od polskiego producenta - firmy SPAWMET. Warto podkreślić, że firma ta dysponuje własnym transportem. Co więcej, wszelkie gazy mają zagwarantowane liczne certyfikaty i oczywiście – pełne bezpieczeństwo! Warto jeszcze dodać, że obok gotowych produktów, firma również podejmuje się tworzenia mieszanek gazów o składzie, jakiego potrzebuje dany klient.