Jedną z metod wykańczania podłoża w budynkach jest wylewanie posadzek żywicznych. Są one trwałe, estetyczne i łatwe w pielęgnacji, dlatego wielu inwestorów decyduje się właśnie na takie rozwiązanie w wybranym obiekcie. Istotną kwestią jest poprawne przygotowanie tego typu nawierzchni. Warto zaufać specjalistom takim jak firma Resin, która świadczy usługi w tym zakresie – dowiedz się o nich więcej!

Czym charakteryzują się posadzki żywiczne?

Opisywany materiał to mieszanka przygotowywana najczęściej z zaledwie jednego do trzech składników. Bazą jest w tym wypadku żywica – może być ona m.in. epoksydowa bądź poliuretanowa. W wariancie hybrydowym oba te surowce łączy się ze sobą, uzyskując równie dobre parametry wytrzymałościowe, co we wspomnianych wcześniej wersjach. Posadzka żywiczna może być ponadto akrylowa. Ostatnia z wymienionych może być z powodzeniem wylewana nawet w ujemnych temperaturach. Jak informują specjaliści z firmy Resin, wyróżnia ją to na tle innych mas posadzkowych tego typu.

Każda z nich charakteryzuje się jednak bardzo dobrą odpornością na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Wynika to z dodania do mieszanki właściwych utwardzaczy, które pozwalają uzyskać pożądane właściwości fizyczne gotowego podłoża. Jest to ponadto estetyczne rozwiązanie w zakresie wykańczania nawierzchni. Szczególnie gdy na posadzkę żywiczną zostanie nałożona dodatkowa warstwa ochronna w procesie polimeryzacji. To także sposób na wygładzenie powierzchni i uzyskanie na niej efektu wysokiego połysku.

W jakich miejscach najczęściej wylewa się posadzki żywiczne?

Ze względu na wspomnianą charakterystykę mas posadzkowych z żywic epoksydowych czy poliuretanowych, świetnie sprawdzają się one przede wszystkim w intensywnie eksploatowanych obiektach przemysłowych. Mowa m.in. o halach i magazynach, gdzie równa, wytrzymała posadzka żywiczna zapewni bezproblemowe użytkowanie wnętrz przez długi czas. Są to podłoża odporne na czynniki zewnętrzne, dlatego często stosuje się je także do wykonywania utwardzonej nawierzchni na balkonach, tarasach czy na otwartych obiektach sportowych.

Mają one ponadto zastosowanie w różnego rodzaju sklepach, placówkach medycznych, biurach i wszędzie tam, gdzie konieczne jest uzyskanie estetycznego, trwałego i jednocześnie łatwego w pielęgnacji podłoża. Jak podkreślają fachowcy z firmy Resin, przygotowane przez nich posadzki żywiczne to również doskonałe rozwiązanie do domów i mieszkań. W ich wnętrzach możliwe jest uzyskanie atrakcyjnego i nietypowego wyglądu pomieszczeń właśnie dzięki zastosowaniu specjalnych mas z tworzyw sztucznych. To świetny sposób na uzupełnienie np. minimalistycznych aranżacji.