Układy hydrauliczne wykorzystywane są w wielu urządzeniach, które pracują różnych branżach przemysłowych. Pomysł wykorzystywania gazów i cieczy jako transmiterów mocy znany jest już od wieków, jednak współczesna technologia pozwoliła w dużym stopniu udoskonalić tego rodzaju systemy. Bywa, że urządzenia i maszyny muszą sprostać działaniu dużego ciśnienia. Aby funkcjonowały one bezawaryjnie mimo trudnych warunków pracy, konstruowane są z użyciem specjalistycznych elementów. Do takich właśnie należą węże hydrauliczne. Co warto wiedzieć na ich temat?

Węże hydrauliczne – charakterystyka

Węże hydrauliczne to części, które w dużej mierze odpowiadają za niezawodną pracę układu hydraulicznego. Można znaleźć je w każdej dziedzinie przemysłu – począwszy od rolnictwa, na motoryzacji kończąc. Węże hydrauliczne są elementem urządzeń, w których czynnikiem roboczym są sprężone gazy lub ciecze takie jak woda, olej lub różnego typu roztwory. Przewody te narażone są na działanie wysokiego ciśnienia, przez co muszą wyróżniać się bezwzględną szczelnością.

W sytuacji, kiedy dojdzie do awarii urządzenia, które pracuje w systemie wysokociśnieniowym, przerwane zostają prace w danym zakładzie produkcyjnym, co wiąże się ze stratami finansowymi. Jak informuje specjalista z firmy Bolmax – na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wężów hydraulicznych. Różnią się one między sobą średnicą, oplotem oraz zakresem dopuszczalnych temperatur i ciśnienia. Dopasowanie odpowiedniego modelu do konkretnego urządzenia gwarantuje jego dłuższą żywotność i bardzo niską awaryjność.

Jak zbudowane są węże hydrauliczne?

Węże hydrauliczne składają się z przewodu, końcówek i tulei zaciskowych. Produkuje się je z gumy, którą dodatkowo oplata się materiałem tekstylnym, stalowym lub drutem. Wytrzymałość węża hydraulicznego uzależniona jest między innymi od ilości warstw oplotu. Duże znaczenie ma również typ i jakość zakucia. Stosuje się zakucia proste, kątowe bądź dopasowane do indywidualnych preferencji inwestora i jego parku maszynowego. Warto zaznaczyć, że proces zakuwania węży hydraulicznych może odbyć się na miejscu, w danym zakładzie produkcyjnym.

Pozwala to na jak najlepsze dobranie okucia do urządzenia. Wszystkie zakucia muszą spełniać surowe normy i wytyczne, co stanowi gwarancję bezpieczeństwa dla użytkownika lub operatora maszyny, w której zamontowany jest wąż hydrauliczny. Sam proces zakuwania nie jest skomplikowany. Najpierw docina się przewód na wymaganą długość, a następnie w jego otwory wkłada się metalowe końcówki. Dopiero na końcu specjalista montuje zaciskowe tulejki i zaciska przewód przy pomocy zakuwarki. Wąż hydrauliczny jest gotowy, gdy wszystkie elementy połączą się w jedną, nierozerwalną całość.