Dzisiaj na rynku polskim działają firmy, które można zaliczyć do pracowni metaloplastycznych oraz pracowni obróbki metali. Wykorzystują one w swoich pracach zarówno metodologie tzw. obróbki skrawaniem, jak i też obróbki termicznej. Obsługują one zaś setki przedsiębiorstw z wielu branż, od budowlanej począwszy, na przemyśle maszynowym kończąc. Jednym z często zlecanych procesów, jest zaś specjalistyczne gięcie blach, czego dokonuje się w technologii CNC.

Gięcie blach – przykłady zastosowania

Procesy polegające na gięciu blach, są dzisiaj wykorzystywane przez dziesiątki branż do produkcji prefabrykatów montażowych, gotowych produktów, lub też półproduktów. Arkusze aluminiowe, czy też stalowe, są zatem odpowiednio profilowane w energetyce, motoryzacji, przemyśle maszynowym, w dekarstwie, budownictwie, lotnictwie, hutnictwie i w wielu innych sektorach produkcyjnych. Warto podkreślić, że gięte zarówno są niewielkich rozmiarów blachy, jak i te wielkoformatowe, które mogą np. stanowić elementy konstrukcji stalowych pod bannery, czy szyldy. Zastosowanie procesu gięcia metali jest zatem bardzo szerokie, a to pokazuje, jak ważne są usługi w tym zakresie. Dzisiaj wiele podmiotów, które potrzebują właśnie odpowiednio wyprofilowanych blach, zamiast inwestować we własne technologie metaloplastyki, wolą podejmować bowiem stałą współpracę z profesjonalnymi firmami. Jedną z nich jest w Polsce przedsiębiorstwo VALOR, które oprócz gięcia blach podejmuje się także cięcia laserowego, frezowania CNC, toczenia CNC, a także malowania proszkowego. Procesy te wykonywane w nowoczesnych parkach maszynowych, z których działaniem możesz zapoznać się, odwiedzając  dedykowaną stronę www podmiotu.

Proces gięcia blach

Proces gięcia blach jest dzisiaj wysoce zautomatyzowany, czego wynikiem jest stosowanie technologii CNC. Maszyny numeryczne sterowane komputerowo, pozwalają dzięki temu na seryjność produkcyjną, niebywałą precyzyjność, a także wydajność. Gięcie blachy to zaś nie tylko działanie samej prasy krawędziowej, która często wyposażona jest w trzy osie. Ważnym etapem całego projektu jest kalibrowanie ustawień maszyny, a także projektowanie danego wyrobu w specjalistycznym oprogramowaniu. To ono pozwala na zapamiętywanie ustawień i powracanie do procesu produkcyjnego kolejnych materiałów domówionych przez klienta, co jest częstą praktyką. Jeśli chodzi zaś o parametry techniczne najlepszych maszyn, wśród których dominują między innymi te marki JORDI, należy wymienić: maksymalną długość arkusza 3000 milimetrów, maksymalną grubość arkusza 12 mm, oraz nacisk na poziomie 150 ton!