Względy estetyczne oraz niższe koszty wytwórcze sprawiają, że gięcie rur coraz częściej zastępuje tradycyjne spawanie. Dzięki użyciu tej technologii można uzyskać bardzo precyzyjne elementy niezależnie od rodzaju wykorzystanego materiału. Sprawdźmy, jak wygląda procedura gięcia w przypadku obiektów stalowych i aluminiowych, oraz jakie metody najlepiej sprawdzą się do realizacji tego procesu.

Gięcie rur aluminiowych – jak wygląda?

Aluminium to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów do produkcji rur. Do wykonania precyzyjnego gięcia technicy wykorzystują nowoczesne giętarki, które minimalizują ryzyko powstawania utwardzenia przez zgniot. Jak wskazuje ekspert z firmy FTS gięcie odbywa się między trzema punktami – w chwili odkształcania rura podtrzymywana jest przez specjalne rolki, aby nie uległa pęknięciu. Aluminium jest wymagającym surowcem, dlatego tak ważne jest umiejętne operowanie narzędziami i maksymalne zabudowanie rury.

Gięcie rur stalowych i nierdzewnych

Rury stalowe znajdują równie szerokie zastosowanie co modele aluminiowe. Technologia gięcia stali jest dobierana podług promienia rury, grubości ścianki oraz wymagań, które musi spełnić wygięty element. W zależności od wymogów stawianych przed produktem końcowym technik może zastosować giętarki trójrolkowe, stretch bending czy technikę gięcia trzpieniowego mówi pracownik firmy FTS. Pierwsza metoda wymaga użycia rolek zamontowanych pionowo na maszynie. Aby uzyskać wymagany promień zgięcia rury, technik przepuszcza ją przez rolki. Co istotne, daje niemal nieograniczone możliwości i może być stosowana do obróbki rur o zróżnicowanej średnicy. Z kolei gięcie trzpieniowe jest zalecane w przypadku rur o bardzo małym promieniu. Największym atutem tej metody jest wyeliminowanie ryzyka marszczenia metalu i złamania ścianki rury.
Ostatnia metoda, stretch bending, pozwala na bardzo precyzyjne gięcie rury, dlatego znajduje zastosowanie przy realizacji projektów architektonicznych – surowiec rozciąga się wówczas do granic plastyczności.