Maszyny CNC umożliwiają wytwarzanie części dla prawie każdej branży przemysłowej. Produkują elementy z tworzyw sztucznych, metali, aluminium, drewna i wielu innych twardych materiałów. Wszystkie zautomatyzowane maszyny do sterowania ruchem, wykorzystywane przez nowoczesne firmy, takie jak Glass-Serwis, mają trzy główne komponenty – funkcję poleceń, system napędu/ruchu i system sprzężenia zwrotnego. Sprawdźmy, jak w praktyce wygląda ich działanie.

Jak działają maszyny CNC?

Współczesne maszyny CNC, wykorzystywane przez firmę Glass-Serwis, są w pełni zautomatyzowane i potrzebują jedynie plików cyfrowych z instrukcjami dotyczącymi trajektorii cięcia i oprzyrządowania.

Procesy projektowania lub obróbki wymagają wielu narzędzi do wytworzenia określonej części. Mechanicy mogą budować biblioteki narzędzi cyfrowych, które współpracują z maszyną fizyczną. Takie urządzenia mogą automatycznie przełączać oprzyrządowanie w oparciu o instrukcje cyfrowe. Proces obróbki CNC rozpoczyna się od zaprojektowania części w oprogramowaniu CAD. Model 3D określa niezbędne wymiary i właściwości gotowej części

– mówi inżynier z Glass-Serwis. Niektóre z tych programów są dostarczane w pakietach CAD/CAM, więc przepływ może być kontynuowany w tych samych programach.  Jeśli zarówno CAD, jak i CAM, pochodzą z tej samej rodziny produktów, tłumaczenie plików nie jest konieczne.
Oprogramowanie CAM (produkcja wspomagana komputerowo) przygotowuje model do całego procesu produkcyjnego, sprawdzając go pod kątem błędów. Następnie tworzy program CNC do produkcji części fizycznej. Jest ono w istocie zbiorem współrzędnych, które kierują głowicą tnącą podczas procesu produkcyjnego. Następnym krokiem jest dobór odpowiednich parametrów. Technik z Glass-Serwis definiuje prędkość skrawania, napięcie, obroty itp. Konfiguracja zależy od geometrii części, a także od dostępnych maszyn i narzędzi. Na koniec oprogramowanie określa zagnieżdżenie, czyli orientację i rozmieszczenie części względem surowca. Jego celem jest maksymalne wykorzystanie materiału.

Co to jest obróbka CNC?

Obróbka CNC odnosi się do kilku zautomatyzowanych procesów, m.in. toczenia, szlifowania, frezowania, wiercenia itp. Frezowanie to operacja, w której obraca się narzędzie tnące. Kiedy narzędzie frezujące styka się z przedmiotem obrabianym, usuwa z niego wióry. Ten typ obróbki jest bardzo ceniony przez klientów Glass-Serwis. To uniwersalna metoda, charakteryzująca się dużą dokładnością, która sprawdza się przy różnych typach materiałów i jest bardzo szybka. Jej ogromną zaletą jest możliwość produkcji szerokiej gamy skomplikowanych części. Toczenie CNC jest przeciwieństwem frezowania i stosuje się je powszechnie do produkcji wałów. Narzędzie jest przykładane do obracającego się przedmiotu obrabianego, aby odciąć kawałki metalu, zwane wiórami. Zakład Glass-Serwis oferuje także obróbkę przez szlifowanie. Szlifierki CNC wykorzystują obracającą się ściernicę do usuwania materiału. Celem jest nadanie metalowej części bardzo precyzyjnego wykończenia. Osiągalna jakość powierzchni jest bardzo wysoka, dlatego procedura jest stosowana do wykończenia materiałów, a nie tworzenia końcowego elementu z surowców.