Węgiel jest nadal bardzo szeroko wykorzystywanym w Polsce paliwem opałowym. Materiał ten wydobywany jest każdego roku w ogromnych ilościach, co pozwala dystrybuować go zarówno klientom indywidualnym, jak i odbiorcom hurtowym. W obu przypadkach ważnym procesem w trakcie handlu węglem stają się usługi bocznicowe. Czemu są tak istotne i na czym dokładnie polegają?

Gdzie stosuje się węgiel kamienny?

Węgiel kamienny w zróżnicowanych frakcjach użytkowany jest w Polsce głównie jako opał. Korzystają z niego właściciele domów jednorodzinnych, jak i spore zakłady przemysłowe. W ofercie sprawdzonych dystrybutorów znaleźć można węgle średnie, grube, jak i miały węglowe. Klienci detaliczni najczęściej wybierają natomiast tzw. groszki, którymi pali się w piecach retortowych. Węgiel kamienny typu kostka, orzech czy wspomniany groszek to najważniejsze rodzaje takiego opału rekomendowane do stosowania w budynkach mieszkalnych.

Węgiel kamienny nie jest jednak wykorzystywany wyłącznie do generowania ciepła. Produkuje się z niego także energię elektryczną. Jest też stosowany w rozmaitych procesach chemicznych. Tym samym w ilościach hurtowych materiał ten skupowany jest przez fabryki i zakłady funkcjonujące w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym, metalurgicznym, a nawet w branży jubilerskiej. Niezależnie od zastosowania węgla kamiennego, ten powinien pochodzić ze sprawdzonego źródła i być w odpowiedni sposób magazynowany, pakowany i dystrybuowany. Jak przeprowadzane są procesy w tym zakresie?

Na czym polegają usługi bocznicowe w przypadku handlu węglem?

Węgiel kamienny to materiał sypki, który transportowany jest przeważnie koleją. Załadunek i rozładunek w tym wypadku wiąże się z przeprowadzaniem tzw. usług bocznicowych. Na wyznaczonej bocznicy kolejowej z układem torowym ustawiane są wagony, do których ładowany jest przez dystrybutora węgiel kamienny. Firma Torec Sp z o.o. do realizacji takich czynności jest w stanie zadysponować ładowarki, spychacze, ciągniki siodłowe z naczepą typu łódka oraz szereg maszyn do rozładunku i załadunku węgla kamiennego.

Sprawdzony dystrybutor jest jednocześnie w stanie zapewnić dostarczenie deklarowanej ilości opału do odbiorcy dzięki wagom samochodowym i kolejowym. W ramach usług bocznicowych wagony są sprawdzane wagowo przed i po załadunku. Dzięki temu nawet odbiorca hurtowy ma gwarancję zakupu węgla kamiennego dokładnie w takich ilościach, w jakich materiał został przez niego zamówiony. Przy nabyciu tego typu opału warto zatem postawić na dystrybutora zajmującego się nie tylko handlem węglem, ale też usługami bocznicowymi.