Hydraulika siłowa jest niezbędnym elementem maszyn wykorzystywanych do produkcji, prac budowlanych, prac wydobywczych czy też prac porządkowych. Dzięki niej, maszyny te mogą operować sprawnie i na wysokim poziomie skuteczności. Z tego powodu, warto przyjrzeć się poszczególnym cechom hydrauliki siłowej oraz sprawdzić, na czym dokładnie polega. Stoi za nią bowiem niezwykle interesująca technologia, dzięki której możemy pozwolić sobie między innymi na ciągły rozwój przemysłu.

Najważniejsze aspekty

Jedną z najbardziej istotnych kwestii, o których trzeba wspomnieć jest fakt, iż hydraulika siłowa zapewnia urządzenia mające na celu dostarczanie energii do maszyn przemysłowych w celu wykonywania przez nie różnych, w tym tych wymienionych przez nas wyżej, zadań. Systemy hydrauliki siłowej stosowane w maszynach tworzą układ zamknięty, który przekazuje energię i steruje nią przy użyciu przepływającej pod ciśnieniem cieczy, co pozwala na spore możliwości związane ze sterowaniem maszyną. Będąca elementem tego układu zamkniętego pompa hydrauliczna ma za zadanie wymuszanie ruchu cieczy, co daje efekt w postaci wytwarzania energii. Energia ta przejmowana jest później przez siłownik hydrauliczny lub cylindry.

Maszyny wprowadzane są w ruch wskutek zamiany energii zawartej w cieczy na tzw. ruch prostoliniowy lub obrotowy. Jak można więc łatwo zauważyć, hydraulika siłowa jest niezbędnym elementem działania maszyn przemysłowych i odpowiednie zadbanie o ten aspekt jest kluczowe. Z tego też względu, w kwestiach części do tego rodzaju hydrauliki dobrze korzystać z oferty wyspecjalizowanego sklepu Hydron, która zawiera komponenty o najwyższej jakości.

Poszczególne części

Gdy mowa jest o hydraulice siłowej, dobrze także wspomnieć nieco więcej o poszczególnych elementach składających się na układ tego rodzaju hydrauliki. Pełnią one różne funkcje, ale mają punkt wspólny w tym, że wydajne działanie mechanizmu jest niemożliwe w sytuacji, gdy dane części nie są precyzyjnie dobrane lub po prostu sprawne. Układ hydrauliki siłowej tworzą między innymi takie komponenty, jak siłowniki hydrauliczne, pompy, zawory, rozdzielacze, akumulatory hydrauliczne, przewody hydrauliczne, a także tzw. rury precyzyjne, węże specjalistyczne czy też filtry i oleje.

Siłowniki hydrauliczne odpowiadają za wprawianie tłoka w ruch za sprawą odbierania energii. Z kolei pompy, zawory oraz rozdzielacze stanowią elementy odpowiedzialne za wprawianie znajdującej się w układzie hydrauliki siłowej cieczy w ruch, a także za sterowanie jej przepływem. Jeśli natomiast chodzi o akumulatory hydrauliczne, pełnią one funkcję tzw. zbiorników ciśnieniowych, które magazynują ciecz pod wysokim ciśnieniem. Istnieje także wariacja akumulatorów hydraulicznych w postaci tzw. hydroakumulatorów, które mają za zadanie zasilać maszyny hydrauliczne.

Natomiast przewody hydrauliczne to wykonane z odpowiednio dopasowanych materiałów węże, które transportują ciecz. Kolejnym elementem, o którym trzeba wspomnieć są rury precyzyjne, które wykorzystuje się w maszynach mobilnych, a ich średnica waha się od 4 do aż 50 milimetrów. Węże specjalistyczne to przewody, które muszą odznaczać się świetną wytrzymałością oraz elastycznością w celu transportowania pod dużym ciśnieniem cieczy, pary, a także tzw. materiałów trących. Na koniec, filtry hydrauliczne odpowiadają za oczyszczanie cieczy z zanieczyszczeń, a oleje stanowią ciecz roboczą potrzebną do wytwarzania energii.