Czy wiesz, że jedną z technologii, która w znacznej mierze przyczyniła się do rozwoju przemysłowego jest hydraulika siłowa? Dzięki temu, że jest ona wykorzystywana w różnego rodzaju maszynach, praca przebiega znacznie szybciej i sprawniej,  a zadania wykonywane są niezwykle precyzyjnie. Przeczytaj, jaka jest podstawowa zasada działania hydrauliki siłowej i w jakich dokładnie branżach jest ona wykorzystywana.

Jak działa hydraulika siłowa?

Działanie hydrauliki siłowej jest oparte na prawie, sformułowanym już w połowie XVII wieku przez Blaisa Pascala. Odnosi się ono do zachowania cieczy, która jest zamknięta w danym zbiorniku. Na płyn wywierany jest bowiem nacisk przez zewnętrzne i wewnętrzne ciśnienie. Łatwo się więc domyślić, że przyczynia się to do wytwarzania siły – i to jest właśnie generalna zasada działania hydrauliki siłowej. Warto zaznaczyć, że dziedzina ta na początku nie cieszyła się szczególnie dużą popularnością. Jej istota została doceniona dopiero w XX wieku, kiedy to uruchomiona została ogromna dziedzina przemysłu. Obecnie zaś, trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie niektórych gałęzi przemysłowych, bez zastosowania prawa Pascala.

W jakich branżach wykorzystuje się tę technologię?

Zastosowanie hydrauliki siłowej jest bardzo szerokie. Jednak wiodące branże, które ją stosują to:

  • przemysł górniczy,
  • przemysł rolniczy,
  • branża budowlana – zapewnia ona pracę koparkom, ładowarkom, dźwigom i innym maszynom, niezbędnym na placu budowy,
  • szeroko rozumiana mechanika.

Wykorzystywanie jej w tak wielu dziedzinach jest związane z licznymi zaletami hydrauliki siłowej. Oprócz tego, że znacznie usprawnia ona pracę i zwiększa jej wydajność, dużym plusem jest to, że urządzenia wyposażone w tego typu układ, mogą funkcjonować niezależnie od źródeł prądu. W związku z tym, sprzęty, których działanie oparte jest na prawie Pascala, mogą być wykorzystywane właściwe we wszystkich miejscach i warunkach.

Podstawowe elementy układu hydrauliki siłowej

Warto zaznaczyć, że maszyny, posiadające układy hydrauliki siłowej, składają się z wielu istotnych elementów. Przede wszystkim są to:

  • siłowniki hydrauliczne – odbierają energię z wtłaczanej pod ciśnieniem cieczy, przez co wprawiają w ruch tłok,
  • akumulatory hydrauliczne – to one odpowiadają za magazynowanie cieczy roboczej, znajdującej się pod wysokim ciśnieniem,
  • specjalistyczne węże – znajdują zastosowanie przy transportowaniu cieczy. Warto zaznaczyć, że element ten jest bardzo wytrzymały i elastyczny,
  • rury precyzyjne i wiele innych elementów.

Wszystkie te elementy można zakupić w firmie Utech Hydraulic – produkty, dostępne w ofercie przedsiębiorstwa, charakteryzują się bowiem dużą wytrzymałością i wysoką jakością wykonania.