Każda firma, obiekt publiczny, czy też komercyjny i biurowy, musi mieć na swoim terenie wdrożone liczne zabezpieczenia przeciwpożarowe. Mowa o systemach sygnalizacji pożarów, o instalacjach gaśniczych, czy też o różnego rodzaju detektorach i czujnikach. Oprócz tego z punktu widzenia prawnego, istotne jest stworzenie szczegółowej instrukcji bezpieczeństwa pożarowego. Dowiedz się, kto tworzy takie opracowanie, a także co ono powinno zawierać.

Elementy instrukcji bezpieczeństwa pożarowego

Każda instrukcja bezpieczeństwa pożarowego, tworzona jest na podstawie złożonych analiz warunków technicznych danych obiektów, a także zakresu i sposobów ich eksploatowania. Nie ma zatem jednej, ogólnej instrukcji dla budynków danego przeznaczenia. Każdorazowo należy przygotować zindywidualizowane opracowanie, które jest ważną podstawą do wdrożeń zarówno metodologii ewakuacyjnych, jak i rozwiązań technologicznych prewencyjnych. Ważnymi składnikami instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, są zatem między innymi:

  • Podstawy opracowania wraz z aktami prawnymi, a także z ogólnymi przyjętymi zasadami profilaktyki pożarowej.
  • Warunki ochrony przeciwpożarowej, które wynikają z określenia charakterystyki obiektu, kategorii zagrożeń dla ludzi, klasy odporności obiektu na pożary, stref pożarowych, czy też z warunków ewakuacji w aspekcie budowlanym.
  • Określone technologie przeciwpożarowe – mowa o urządzeniach przeciwpożarowych i gaśnicach, a także innych rozwiązaniach technicznych/elektronicznych/informatycznych.
  • Określone sposoby poddawania urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym.
  • Wyznaczone zadania i obowiązki w zakresie ochrony przeciwpożarowej dla osób będących ich stałymi użytkownikami.
  • Wyznaczone obowiązki pracodawcy wynikające z Kodeksu Pracy.
  • Przeprowadzone analizy mające ocenić charakterystykę potencjalnych źródeł pożaru i dróg jego rozprzestrzeniania.
  • Przygotowane sposoby postępowania na wypadek pożaru i innego zagrożenia.
  • Wyznaczone sposoby zaznajamiania użytkowników obiektu, w tym zatrudnionych pracowników, z przepisami przeciwpożarowymi oraz treścią przedmiotowej instrukcji.
  • Projekty ewakuacyjne: warunki i organizacja ewakuacji ludzi oraz wytyczne do przeprowadzenia ewakuacji osób i mienia.

Firmy tworzące instrukcje bezpieczeństwa pożarowego

Tworzeniem omawianych instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, zajmują się na naszym rynku specjalistyczne firmy działające w branży ppoż. i BHP. Przykładem jest przedsiębiorstwo Fabryka Zabezpieczeń, które zajmuje się także analizami i oceną dokumentacji; analizami i oceną warunków technicznych, ekspertyzami technicznymi;  nadzorami; czy też sporządzaniem scenariuszy pożarowych. Oprócz tego firma podejmuje się prac przygotowywania budynków do odbioru, wdrażając w obiektach m.in. nowoczesne systemy sygnalizacji pożarów SAP: systemy przewodowe, bezprzewodowe i hybrydowe; liniowe czujki ciepła i dymu’ czujki płomienia oraz Systemy Atex; zasysające systemy detekcji dymu.